X

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapılmalı? Ne yemeli?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapılmalı? Ne yemeli?

Herhangi bir canlının hastalıklar karşısında savunma mekanizması geliştiren, vücuda karşı olan yabancı maddeleri engelleyen sisteme bağışıklık sistemi denir.

Bağışıklık sistemi nedir?

Vücudu tehlikeli maddelere karşı koruyan ve çeşitli rahatsızlıklar için savunma mekanizması oluşturan sistem bağışıklık sistemi olarak ifade edilmektedir. Günümüz koşullarında bağışıklık bilimi vücuda girmeye çalışan parazit, virüs, toksin ve benzeri maddeleri tarama yapmaktadır. Taramanın yapılması ile var olan maddeleri kişinin doku ve hücrelerinden ayırt etmektedir. Çeşitli rahatsızlıklar için savunma sistemi ile donatılan vücut kendini iyileştirebilmektedir. Hastalığı meydana getiren maddelerden kaynaklı olarak uyarılmasıyla bu sistem harekete geçmektedir. Bu sistem yabancı olan maddelerle karşılaştığı zaman bazı hücreler bu durumdan kurtulmak için savaşmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapılmalı?

  • En önemli yöntemlerden biri bol bol su içmektir. Gün içinde sekiz ila on bardak su içmek hastalıklardan korunmanın en belirgin yoludur. Bu durumun yanı sıra içilen suyun içeriğine bakmak gerekir.
  • Doğal antibiyotik özelliği olan soğan ve sarımsağın tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yemeklerin içinde bu iki sebzeyi kullanmaktan ziyade çiğ olarak tüketmek sağlık için büyük önem teşkil eder.
  • Mevsimine göre sebze tüketmek gerekir. Ispanak vitamin deposu olan besinlerden biridir. Ispanağın pişirilmesi vitaminlerin birazının kaybolmasına neden olduğu için bu bitkiyi salatalarda kullanmak daha faydalıdır. Brokoli, karnabahar gibi sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir.
  • Meyvelerden faydalanmak ve düzenli olarak tüketmek çok önemlidir. Özellikle C vitamin oranı yüksek olan meyveler tüketmek gerekir. Meyvenin doğranması veya soyulması vitaminin kaybolmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kabuklu olarak tüketmek sağlığa yarar sağlamaktadır.
  • Gün içinde iki kase kadar yoğurt tüketmek kişinin uzun süre tok kalmasını sağladığı gibi sağlık için de faydalıdır.
  • Zerdeçal, zencefil gibi baharatlar hastalıkların düşmanıdır. Ayrıca bu baharatların vücudu toksinlerden arındırma özelliği bulunmaktadır.
  • Haftada iki balık tüketmek de bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler arasında yer almaktadır.

Ne yemeli? Nasıl beslenmeli?

Grip üzerinde güçlü bir etkisi olan kabuklu deniz ürünleri tüketilebilir. Yengeç, ıstakoz ve istiridye tüketilmelidir. Bu ürünler bol oranda selenyum içermektedir. Yüksek seviyede likopen içeren karpuz tüketilmelidir. Likopen ve A, C vitaminini içerisinde fazlaca barındıran karpuz serbest radikallerin azalmasına destek olmaktadır. Kivi C K, folat ve potasyum vitamini yönünden zengin bir meyvedir. Soğuk algınlığından kaynaklı olarak meydana gelen öksürüklerin azalmasını sağlamaktadır. C vitamin kaynağı olan turunçgillerin tüketimi ihmal edilmemelidir. Mandalina, greyfurt, lime, mandalina, limon düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Cildin sağlıklı ve diri olmasını sağlayan kırmızı biber çok önemli bir besin kaynağıdır. Beta-karoten açısından zengin olan kırmızı biberin C vitamin oranı fazladır. Bağışıklık sistemini güçlendirir cildin ve gözlerin sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Tuğçe Mutlu
Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Hangi vitaminler alınmalı nasıl beslenilmeli? Alternatif tıp olarak bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir? Kış başladığından beri devamlı olarak hasta oluyorum. Bunun için bağışıklığımı güçlendirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?