X

Bağışıklığı güçlendiren bitkiler nelerdir?

Bağışıklığı güçlendiren bitkiler nelerdir?

Bağışıklık sistemi çevredeki etkileşimler esnasında virüs, bulaşıcı hastalık ve bakterilerden kişiyi koruma görevini üstlenir.

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi sağlık için önemlidir. Hastalıklardan ziyade ilerleyen hastalıkları engeller, kanser gibi kişinin sağlığını tehdit eden rahatsızlıkları önleme gücü vardır. Ayrıca bağışıklık sistemi kanserli hücreleri yok eder. İnsan vücudunda bu denli önemli olan sisteme özenli bakmak gerekir. Yetersiz beslenmek bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi vücudun enfeksiyonlara açık hale gelmesine neden olur. Bu yüzden yaralar normal süresinden fazla süre de iyileşir.

Bağışıklık sistemi görevleri

İnsan vücudunu çeşitli hastalıklar karşısında koruma gücüne sahip ve güçlü bir savunma sistemi olan bağışıklık sistemi mikropların vücuda nüfuz etmesini engeller. Bağışıklık sisteminin diğer görevi ise çevrede meydana gelen zararlı etkilerden insan vücudunu korumaktır. Özelikle mikroorganizma, virüs, mantar ve bakteri gibi zararlı şeyler etkisiz bir noktaya getirilmediği zaman kişi çabuk hastalanır. Bağışıklık sistemi ise antioksidanlara sahip olduğu için insanları hasta eden etkenlerin önüne geçer. Bu aşamada bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklere hakim olmak ve vücuda iyi bakmak, dışardan gelecek hastalıklara karşı vücudu korumak gerekir.Bunun için en önemli şey bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden tüketmek olacaktır.

Bağışıklığı güçlendirici bitkiler nelerdir?

  • Yeşil yapraklık sebzelerin bağışık sistemi için önemli bir yeri vardır.Ispanak, marul, semizotu, nane, pazı, dereotu, tere, maydanoz ve roka gibi sebzeler A, C, E vitamin çeşitleri içerdiği için omega3, folik asit gibi güçlü antioksidan özelliği göstermektedir.
  • Kuru baklagillerin önemi tartışılamayacak kadar büyüktür. Kuru fasulye, soya fasulyesi, nohut, mercimek, bakla, mercimek, börülce, bezelye kuru baklagillerin içerisinde yer alır.Haftada 2 defa kuru baklagillerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bunlar kalsiyum, magnezyum mineralleri, demir, E vitamini, B12, çinko vitaminleri açısından zengin besinler arasındadırlar.
  • Ceviz, fındık ve badem gibi yağlı tohumlar sağlık için tüketilmesi gerekli olan besinler arasında yer alır. B2, E, B6 vitamin çeşitleri, kalsiyum, çinko ve selenyum gibi mineralleri yağlı tohumlar içerir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir.
  • Kivi, mandalina, limon, greyfurt ve portakal turunçgiller kategorisine girer. Turunçgiller bağışıklık sistemini olumlu etkisi olan gruplardan biridir. C vitaminini yüksek oranda taşıyan kategori bağışıklık sistemini desteklemektedir.
  • Yüksek seviyede çinko içeren soğan ve sarımsak kanser türlerine ve mikroplara karşı insan vücudunu korur.
  • Beta karoten kaynağı olan karnabahar, lahana, brokoli gibi besinler serbest radikallerin zararlarını engellemektedirler. Bu besinler kalsiyum ve C vitaminini içerisinde barındırmaktadır.
  • B2, C ve B1 vitaminleri nar meyvesinde bulunmaktadır. Nar bağışıklık sistemini kuvvetlendiren mineraller içerir.
  • A, C vitamin türleri, potasyum, demir ve fosfor içeren ananas insan vücuduna dinçlik kazandırmaktadır.
  • A, E, B ve D vitamin çeşitlerini kapsayan havuç en güçlü kaynaklardan biridir. Havuç yüksek oranda A vitamini içerdiği için kuvvetli bir antioksidan özelliği göstermektedir.

Bağışıklık sistemi hayatın her alanında vücudun sağlıklı olması konusunda etkin rol oynamaktadır. Ne kadar güçlü bir bağışıklık olursa o kadar zinde bir vücuda sahibe olursunuz.

Yonca Sakin
Bağışıklığı güçlendirmek içi ne yapmak gerek? Hahngi besinleri tüketerek daha sağlıklı olabilirim?