X

Bağırsak parazitleri nedir? Korunma yolları nelerdir?

Bağırsak parazitleri nedir? Korunma yolları nelerdir?

Parazit; başka bir canlı ile yaşamak zorunda olan ve yaşadığı binek canlıya zarar vererek bünyeyi zayıflatan bakteri gruplarına denir.

Bağırsak parazitleri nedir? Nasıl bulaşır?

Yaşam alanı olarak kullandığı canlının besin kaynaklarını kullanıp kendi yaşamını sürdürür. Yaşam alanı olarak kullanılan canlı belirli süre sonunda güçten düşmesine hastalanmasına ve halsizliğe sebebiyet verir. Bağırsak parazitleri nasıl bulaşır sorusunu cevaplamak gerekirse hamile kadınlarda görülüyorsa ise kan dolaşımına dışardan alınımı veya doğum sırasında anne rahminden bulaşmış olabilir. Genele bakıldığında ise ellerin kirli şekilde kullanılması ve tüketilen yiyecek ve içeceklerin kirli şekilde tüketilmesi olarak ifade edilebilir. Böceklerden kaynaklanın ısırılmalar sonucu kana karışmış bakteriler parazitlenmeye sebebiyet verebilir. Ayrıca derinin delinmesi sonucu oluşacak enfeksiyon yoluyla bulaşabilir. Solunun hava yoluyla veya cinsel ilişki kaynaklı sebeplerle de parazitler insanlara bulaşabilmektedir.

Bağırsak parazitlerinin zararları nelerdir?

Bağırsak parazitlerinden kaynaklanan şikayetler ise şu şekildedir; sulu ishal, karın ağrıları ve mide krampları, yüksek ateş, sürekli yorgunluk hissi, karında şişlik ve gaz şikayetleri şeklindedir. Bu sebepler her zaman sizde bağırsak paraziti var anlamı taşımaz ancak insanlar fark etmeden bağırsak parazitleri yıllarca vücudunuzun içinde yaşayabilir. Beslenirken tükettiğimiz her türlü gıda en sonunda bağırsaklardan geçmektedir. Bunlardan bazıları bakteri oluşumuna ön ayak sağlar bazıları bağırsak rahatsızlıklarına sebep olurken belirli bir grup gıda tüketimi bağırsağın kendini onarmasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bağırsak parazitlerinin tedavisi nasıldır?

Genellikle yenilen acı biber, turşu aşırı tuz, kimyon, karabiber, kırmızı biber, et, krema, mayonez, ketçap, gazlı içecekler, cips ve kızartma gibi ürünler aynı zamanda alkol ve sigara tüketimi bağırsak sağlığını kötü yönde etkileyerek bakteri ve parazit üremesini kolaylaştırıp hastalanmanıza sebep olurlar. Bunların yanı sıra günlük düzenli olarak tüketilen sağlıklı su, kayısı, elma, şeftali gibi lifli gıdalar, yemek sonrası sindirim kolaylaştırıcı egzersizler ve yoğurt gibi gıdalar bağırsak sağlığınızı olumlu yönden etkileyerek sizin bakterilere karşı korunmanızı ve parazit oluşumunu engelleyerek sağlıklı kalmanızı sağladığı görülmüştür.

Bağırsak parazitlerinden korunma yolları nelerdir?

Bağırsak parazitlerini uzak tutmanın ve korunmanın yolları ise; güvenli olmayan gıdaları tüketmeyin, sebze ve meyveleri temizliğinden emin olmadan yemeyin. Düzenli olarak arıtılmış temiz su için, ellerinizi sıklıkla yıkayarak temiz tutun ve kalmasını sağlayın yediğiniz hayvansal gıdaları iyi pişmiş olarak tüketmeye özen gösterin, et kesilen tahta ve bıçakla sebzeleri kesmemeye özen gösteriniz. Mikrodalga fırınları pişirme için kullanmaktan kaçınınız. Tatlı su ve göllerde yüzmekten kaçınarak girdiğiniz havuzlarda güvenlik sertifikası ve ilaçlama sorunuz. İnsan dışkısı ile gübreyi karıştırmayınız. Tuvaletlerde beklemiş suları kullanmak yerine akan su ve tuvalet kağıdını kullanmaya özen gösteriniz. Evcil hayvanlarınızın atıklarını uygun şekilde steril ediniz ve sağlıklarına dikkat ediniz. Bütün bunlara dikkat etmek bağırsak parazitlerinden korunmayı sağlamaktadır.

Burcu Çanak
Sürekli kabızlık yaşıyorum. Bağırsaklarımda parazit olabileceğini düşünüyorum. Bunun için ilaç ya da doğal yöntem arıyorum. Bu parazitlerin doğal tedavisi nasıl oluyor? Korunmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?