X

Bağırsak paraziti için ne yapmalı?

Bağırsak paraziti için ne yapmalı?

Bağırsak paraziti, ince ve kalın bağırsakta oluşan kıl kurdu, yassı solucan, kamçı kurdu ve tenyalar olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Bağırsak paraziti kirli sulardan, sebzelerden ve pişmemiş etten bulaşarak vücuda yerleşir. Zamanla bağırsaklarda çoğalarak sorun haline gelir. Ciddi bir sağlık sorunu olan bağırsak parazitleri özellikle çocuklarda sıklıkla karşılaşılır. Hijyen kurallarına dikkat edilmeyen ortamlarda daha sık görülen bağırsak parazitleri hazır gıdalardan da bulaşabilmektedir. Çocukların gelişimini etkileyen bir sağlık problemi olan bağırsak parazitleri tedavi edilmediğinde ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Peki, vücutta bağırsak paraziti olup olmadığı nasıl anlaşılır.

Bağırsak paraziti belirtileri nelerdir?

  • Karın ağrısı ve sık sık ishal ya da kabızlık görülmesi,
  • Kansızlık ve vitamin eksikliği olması,
  • İştahsızlık veya aşırı yemek yeme şeklinde yeme bozuklukları ve mide bulantısı,
  • Halsizlik ve huzursuzluk durumu,
  • Geceleri diş gıcırdatma ve salya akması belirtileridir.

Yukarıda saydığımız belirtilerin biri ya da birkaçı sizde de bulunuyorsa bağırsaklarınızda parazit olabilir. Bu durumda hemen bir doktora başvurmalısınız. Doktor öncelikle şikayetlerinizi sorar ve gerekli görür ise gaita tahlili ister. Hastanın dışkı örneğinde parazit görülmesi durumunda hemen tedavi sürecine geçilir.

Bağırsak paraziti nasıl dökülür?

Bağırsak paraziti olabileceğinden şüphelendiğiniz an hemen bir doktora başvurmalısınız. Bağırsak parazitleri için bitkisel tedavi yöntemleri bulunsa da öncelikle tıbbi müdahale en doğru yöntem olacaktır. Doktor antiparazitik türde ilaçlar verecektir. İlaç tedavisi sonrası kontrollerinizi ihmal etmeden tam zamanında yaptırmalısınız. Zira parazitin temizlenip temizlenmediğinden emin olmalısınız. Eğer bağırsak paraziti tam olarak temizlenmemiş ise tekrar çoğalabilir ve aynı şikayetleriniz tekrar ortaya çıkar. Tedavi sürecinde temizliğe çok dikkat etmelisiniz. Parazitler pisliği sever ve hijyen olmadığında hızla ürerler. İlaç tedavileri sonrası parazitin yok edilemediği bazı hastalarda bağırsak ameliyatı gerekli olabilir. Bu durumda hasta ameliyat edilerek tamamen parazitten temizlenmesi sağlanır. Bağırsak parazitlerinin yok edilmesi sürecinde beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekir. Gıdaların çok temiz olması ve özellikle de içilen suyun sağlıklı olması önem arz eder. Parazitlerin oluşmaması için sebzelerinizi sirkeli suda bekletmek en iyi alınabilecek önlemlerden biridir. Elbette temiz ve sağlıklı su içmekte çok mühimdir. Bağırsak parazitleri için tıbbi tedavinin yanı sıra uygulayabileceğiniz alternatif tamamlayıcı tıp olan bitkilerden de faydalanabilirsiniz. Parazitlerin en büyük düşmanı kabak çekirdeğidir. Her gün bir avuç kabak çekirdeği yiyebilirsiniz. Havuç parazitleri temizleyen bir sebzedir. İnce rendelenmiş 200 gram havuç sabah aç karna yenir ve öğleye kadar bişey yenmez. Öğle ve akşam yemeklerinden önce yine havuç yenir. Bir diğer bağırsak parazitleri için şifalı olan bitki kekiktir. Bir litre kaynamış suya bir çorba kaşığı kekik konur ve 15 dakika demlenir ve süzülür. Sabah aç karna ve öğün aralarında tüm gün bitirinceye dek içilir. Bağırsak parazitleri için faydalı olur. Sağlıklı günler dileriz.

inci elçi
bağırsak parazitleri için detoks tarifi bilen var mı?