X

Bağırsak paraziti (tenya) nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl düşürülür?

Bağırsak paraziti (tenya) nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl düşürülür?

Tenya Nedir? Ülkemizde en sık rastlanılan bağırsak parazit çeşitlerinden biridir. Tenyalar şerit olarak bilinir. Bunun nedeni ise, uzunluğunun 7 – 8 metreye kadar ulaşabilmesidir. Tehlikeli bir parazit çeşidi olan tenya genelde sığır etinden bulaşır. Yaşam süresince 2-3 ayrı konak canlının vücudunda yaşayıp, son konağı insandır. İnsandan önceki konağı genelde domuz ve sığır başta olmak üzere birçok memeli hayvanlarda da bulunabilir. Bu parazitler pişmeyen etlerden bulaşır. Çünkü tenyanın yumurtaları ölmez. Böylelikle insanlara da bulaşır. Bu yüzden etleri yemeden önce çok iyi temizlemek ve yeterince pişirmek önemlidir. Hatta sebzelerin mümkünse sirkeli suda bekletilmesi ve sonrasında yıkanması önerilir. Pis sular ve pis sularla sulanmış sebzeler de bağırsak parazitlerine sebep olabilir. Ayrıca bağırsak parazitlerinin aynı ortamda yaşayan kişilerden birbirine bulaşma riski oldukça yüksektir.

Bağırsak parazitlerinin belirtileri nelerdir?

 • Sık sık ishal ve kabızlık, karın ağrıları
 • Huzursuzluk
 • Makat bölgesinde kaşıntı
 • Hafif mide bulantısı, iştahsızlık ya da aşırı yeme isteği
 • Kansızlık ve vitamin eksikliği, halsizlik
 • Uyurken yastığa salya akması ve diş gıcırdatma

Bağırsak paraziti (Tenya) teşhisi ve tedavisi

Hastanın şikayetleri doğrultusunda Doktor, parazit tanısı koyabilmek için gaita (dışkı) testi ve kan tahlili yöntemleri ile teşhis koyabilmektedir. Çıkan sonuçlara balı olarak bir tedavi yöntemi uygular. Parazit enfeksiyonunun bir semptomu ya da belirtisi yoksa herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Eğer, parazitler yayılmaya başlamış, belirtileri rahatsız edici düzeye ulaşmış durumda ise bazı ilaçlar ile tedavi uygulanmaya başlanır. Kullanılan tedavi edici ilaçların başında Metronidazol (Flagyl) antibiyotik ilacı gelmektedir. Başka bir ilaç ise metronidazol ile benzer etkilere sahip olan, fakat tek doz olan Tinidazol (Tindamax) ilacıdır. Özellikle çocukların daha kolay şekilde yutabileceği sıvı formunda olan Nitazoksanit (Alinia)ilacı da başka bir çözüm sağlayan ilaçtır. Başka bir ilaç olan Niklozamid başarılı bir şekilde sonuç verebilmesi için erişkinlerde birer saat arayla iki eşit doza bölünerek 2 g (4×500 mg tablet) miktarında tüketimi sağlanmaktadır. Tedavi sonucunda skoleks düşer. 1-3 ay sonra, hasta yeni bir halka düşürmediği zaman ya da parazit yumurtaları saptanamadığı zaman başarılı bir tedavi uygulanmıştır diyebiliriz. Bu ilaçların bazı yan etkileri olduğu için, hamilelerin doktor kontrolünde kullanması ya da kullanmaması uygun görülür.

Parazit nasıl önlenir?

Parazitlerden korunmak için ise herhangi bir aşı ya da ilaç bulunmadığı için, kişilerin bireysel olarak bazı önlemler alması gerekmektedir:

 • Elleri düzenli olarak sabunla yıkamak ve tuvaleti kullandıktan sonra da elleri sabunlu su ile yıkamak
 • Güvenilir ve temiz olan suları içmek
 • Çiğ olarak et tüketmemek ve etin iyi pişirildikten sonra tüketimini sağlamak
 • Sebze ve meyveleri çok iyi bir şekilde yıkadıktan sonra tüketmek
 • Göl, nehir ya da yüzme havuzlarında yüzerken su yutmamak gerekir.

ömer arslan
benim merak ettiğim birşey var bağırsaklarda parazit olup olmadığı nasıl anlaşılır?