X

Ayurvedik beslenme nedir? Ayurvedik detoks nasıl yapılır?

Ayurvedik beslenme nedir? Ayurvedik detoks nasıl yapılır?

Kişinin kendi beslenme düzenini fark etmesi ve bununla birlikte ruh, akıl ve beden sağlığını düzene sokan beslenme düzenine ayurvedik beslenme denir.

Ayurvedik beslenme nedir?

Ayurveda beslenme yönteminin tarihi 6.000 yıl öncesine dayanır.Hindistan'da keşfedilmiş bu siteme göre insanlar elementlerine göre 3 farklı karaktere ayrılırlar; Vata, Pitta ve Kapha. Bu 3 elementin karakterin beslenme şekilleri de farklıdır. Ayurvedik beslenme de işte bu noktada her bir karakterin hangi gıdaları alacağına, bu gıdaların nasıl hazırlanması gerektiğine işaret eden bir öğreti niteliğindedir. Sevgi ve bilinç ile hazırlanmış gıdalar bu diyetin beslenmenin temel taşlarıdır.Ayurvedik beslenme de kendi karakteriniz doğrultusunda yaptığınız yemekler sizlerin kilo almanıza veya sağlıklı kalıp kalmamanıza etki etmektedir.

Ayurvedik detox nasıl yapılır?

Ayurvedik detoksu yapmadan önce doktorlarınızdan kendi bedeniniz ile ilgili bilgiler alabilirsiniz. Bu doğrultuda her hangi bir rahatsızlığınızın olup olmamasına yapacağınız detoksu da etkileyecektir.Ortalama 10 gün süren bu detoksa başlamadan önce az önce bahsettiğimiz 3 farklı "doğa" dan hangisine uygun olduğunuz bilinmelidir. Ayurvedik detoksu 3 aşamada yapılmaktadır.

Hazırlık aşaması: Hazırlık aşamasında bedendeki toksinlerin vücuttan atılması için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan biri yağlama, diğeri ise ısıl işlemleridir. Yağlama işlemi hem ağızdan alınan bitkisel yağlarla hem de vücuda yapılan ayurvedik masaj yolu ile yapılmaktadır. Bu işlemler ile bedenin dokusuna yağın yayılması amaçlanmaktadır. Yüzlerce ayurvedik tipte masaj olmasına rağmen sizlerin beden tipinize uygun masaj tipi ile farklı bitkisel yağlar kullanılabilir. Hazırlık işleminin ikinci safhası da ısıl işlemleridir. Sıcak banyolar, sıcak torbalar, kaynatılmış yağlar, bitkisel buhar terapileri vs. uygulanan onlarca tekniklerden bazılarıdır. Ancak bedende var olan rahatsızlıklara göre farklı hazırlık işlemleri de yapılabilir. Mide rahatsızlığı yaşayan birine uygulanan hazırlık aşamaları, romatizmal ve enflamasyon rahatsızlığı yaşayan birine olan hazırlık aşamasına göre farklılık gösterebilir.

Uygulamalar: Vücutta birikmiş olan toksinler hazırlık uygulaması ile yumuşatılarak bedenden atılmaya çalışılır. "Panchakarma" adı verilen bu Ayurvedik detoks uygulaması yıllardan beri kullanılmaktadır. Ayurvedik detoks işlemlerinde mesaj terapileri ile birlikte bitkisel şurup ya da haplarla toksinlerin dışarıya atılması amaçlanır. Uygulamalardan bazıları da müshil ilaçları, ağız ve burun temizlikleri gibi işlemlerdir. Bu süreç boyunca beslenme programı oluşturularak terapinin sonuç vermesi amaçlanır. Yapılan bu beslenme programı aynı zamanda kişinin doğasına uygun olmalıdır.

Terapi sonrası işlemler: Terapi sonrasında vücuttan atılan toksinlerin yeniden birikmesinin önüne geçilmelidir. Hazım enerjisini güçlendirmek için faydalı baharatlar ile beslenme programına da devam edilmelidir. Bununla birlikte zihinsel olarak rahatlama sağlayacak yoga ile fiziksel gücü sağlayacak egzersiz programları yapılmalıdır.

Ayurvedik beslenme ve detoks işlemleri, her kişide farklı şekilde uygulandığı için doktorların kontrolünde yapılması gereken işlemlerdir. Detoks işlemleri, sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşama adapte olmak için yapılmalıdır.

Leman Türker
Ayurcedik beslenme adını ilk defa duydum ama yazıyı okuyunca sağlıklı bir yöntem olabileceğini düşünüyorum. Yapanlar ve deneyenler var mı sonuçlar nasıl?