X

Ayakkabı numarası küçültmek için ne yapılır?

Ayakkabı numarası küçültmek için ne yapılır?

Ayak numarası küçültme, günümüzde estetik operasyon ile yapılmaktadır. Estetik operasyon yaptırabilmeniz için, maddi bakımdan durumunuzun iyi olması gerekmektedir. Çevrenizdeki kişiler size ayak numaranızı küçültmeniz için, bir numara küçük ayakkabı almanızı tavsiye edebilirler. Ancak bu yöntem, her zaman mantıklı olmayabilir. Mesela 39 numara bir ayakkabı giyiyorsanız, bunun yerine 38 numara ayakkabı giymeye başlayabilirsiniz. Bu yöntem ile zaman zaman ayaklarınızda ağrı duyabilirsiniz. Bu teknik ile kısa sürede verim almayı beklemeyin. Uzun yıllar gerekebilir. İlla bu yöntemi denemek istiyorum derseniz, size en çok lazım olan şey sabır ve zamandır. Bu işlemin zararları daha da fazladır.

Küçük ayakkabı giymek

Her zaman kullandığınız ayakkabı numaranızın bir küçüğünü kullanarak, işe başlayabilirsiniz. Eğer elinizde küçük ayakkabı yoksa yeniden almanız gerekecektir. Bu da artı olarak masraf demektir. Bunun yerine küçük kardeşinizin ya da yakınlarınızın, sizin ayakkabı numaranızdan bir tık küçük olan ayakkabıları deneyebilirsiniz. Ayakkabı alırken, bu aşamada sandalet türünü tercih etmeyin. Bunun yerine, ucu kapalı, düztaban ayakkabı tercih edebilirsiniz. Topuklu ayakkabı tercih etmemenizi öneririz. Artık ayakkabıların birçoğu esnek olarak üretilmeye başlamıştır. Eğer ayak numaranızın küçülmesini istiyorsanız, bu tür esnek ayakkabıları tercih etmemelisiniz. Ayakkabınızın küçük olması, çeşitli sıkıntılara yol açacaktır, bu sebep ile dikkatli olmanızda fayda vardır. Verilen bu bilgiler, tamamen deneyenlerden yola çıkılarak hazırlanmıştır.

Küçük ayakkabı giymenin zararları

  • Öncelikle, ayak numaranızdan küçük ayakkabı giymek, yürümenize zarar verecektir.
  • Küçük numara giyeceğinizden dolayı, zaman ile ayak parmaklarınız birbirine yapışacaktır ve parmak aralarınız tahriş olacaktır.
  • Uzamış olan ayak tırnaklarınız, siz hareket ettikçe parmaklarınıza batacak ve rahatsızlık verecektir.
  • Küçük numara ayakkabı giymenizden dolayı, ayak parmaklarınızda sertleşme oluşacaktır. Zaman ile bu sertleşmeler nasırlaşmaya neden olacaktır. Bu nasır da tedavi edilmezse, kişide ömür boyu rahatsızlık hissi verecektir.
  • Tırnak batmasına neden olur. Bu da kişiyi ciddi anlamda rahatsız eder.

Ayak küçültme estetiği

Estetik olarak yapılan ayak küçültme ameliyatlarının da birtakım zararları vardır. Doktorlar tarafından pek önerilmez. Çünkü hastaya ciddi anlamda zararları vardır. En fazla 1 numara ayak numarası küçültülür. Fazlası ciddi anlamda sıkıntılara neden olmaktadır. Günümüzde bayanlar, ayak törpüleme ameliyatı olmaktadırlar. Bu ameliyatın da kendine göre zararları vardır. Özellikle, taraklı ayak yapısına sahip olan bayanlar, bu ameliyatı yaptırmak isterler. Bu cerrahinin zararları vardır. Küçültme operasyonları, ciddi anlamda yürüme bozukluklarına neden olabilmektedir. Sinirler zedelenir, ayaklarda iltihaplanmaya neden olabilir, uzun süren şişliklere neden olur, kronik ağrılara neden olabilir. Türkiye'de yeni yeni tanınan bir yöntemdir. Bu operasyon yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Hasta aynı gün taburcu olsa da, hastanın tamamen iyileşip yürüyebilmesi için 2 aya ihtiyacı vardır.

Tuba Güneş
Ayakkabı numara küçültme pedi işe yarar mı? Yeni aldığım ayakkabı biraz ayağıma büyük geliyor. Bunlardan kullanmak istiyorum Deneyen var mı?
ece
ayakkabı numarası en kolay şekilde nasıl küçültülür?