X

Ayak terlemesi nasıl geçer?

Ayak terlemesi nasıl geçer?

Ayak terlemesi hem önemli bir sağlık problemi hem de can sıkıcı bir sosyal rahatsızlıktır. Terleyen ayaklar bir süre sonra hoş olmayan koku yayabilir ve bakteri üretimine neden olduğundan hoş olmayan görüntü ve koku oluşur. Kadın ya da erkek farkı yoktur ve rahatsızlık eşit oranda görülebilmektedir. Durum psikolojik ya da fizyolojik olabilmektedir. Merkezi sinir sistemindeki bir rahatsızlıkta aşırı terlemeye neden olmaktadır. Sadece ayaklarda aşırı terleme olduğu gibi el ve yüzde ve koltuk altlarında da aşırı terleme olabilir. Bu da toplum içerisinde kişiye aşırı rahatsızlık vermektedir.

Ayak terlemesine ne iyi gelir?

Ayak terlemesine bitkisel tedaviler kalıcı çözüm maalesef olmamaktadır. Geçici olarak terlemeyi ve kokuyu giderebilir ama kişiyi rahatlatacak kalıcı bir çözüm getirememektedir. Sıcak suya katılıp bekletilen bazı aromatik bitkiler belki kısa sürelerle terlemeyi azaltır ama kesin çözüm değildir. Çay poşetleri ılık su içerisine bırakılar ayaklar içinde bir süre bekletilir. Ayak terlemesini azaltır ve belki kokuyu da önler ancak tamamen geçirmez.

  • Ayak terlemesine kesin çözüm sempatik sinirlere klips takılmasıdır.
  • Ayak terlemesi için yapılacak kesin tedavi ve çözüm bir saatlik bir ameliyat ile gerçekleştirilir ve ömür boyu rahatsızlık veren ve sosyal hayatı etkileyen durum ortadan kaldırılabilir.
  • Karın bölgesinden ayaklara geçen sempatik sinirlere yapılacak laparoskobik bir müdahale ile klips takılmakta ve ayak terleme sorunu kökten çözülmektedir. Hasta bir gün hastanede kalarak bu işlemi yaptırabilir.

Ameliyat korkusu ve engeli olanlar için losyonlar, kremler ve bitkisel tedaviler geçici çözümlerdir. Bu yöntemlerin yanı sıra diğer bir tedavi yöntemi de ayaklara düşük frekansta ve doğru akım verilerek ter kanalları bloke edilmektedir. Ama zamanla ayaklarda duyarsızlık ve sinirlerde sıkıntı yaratabilmektedir. Ameliyat kadar kesin sonuç değildir. Bir diğer yöntemde terlemeyi uyaran sempatik sinirlere ultrason ve görüntüleme cihazları eşliğinde bloke edici ilaçlar verilmesi yöntemidir, ancak bu yöntemde kesin sonuç vermeyebilir ve ilaçlar alerji yapabilmektedir.

Ayak terlemesi neden olur? Nasıl önlenir?

Ayak terlemesi bayanlarda da erkeklerde de eşit oranda görülmekte ve rahatsızlık vermektedir. Kişiler içe kapanık ve toplumdan kaçar duruma gelmektedirler. Özellikle ayak terlemesi ayakkabı seçimini de etkilemekte ve sıkıntı yaratmaktadır. Nem ve terle birleşen ayakkabı malzemesi bakteri üretimine açık olmakta ve kötü kokuya ve mikroorganizmaların üremesine uygun ortam oluşmaktadır. Ve oluşan koku rahatsızlık verdiğinden kişiler sosyal ortamlardan kaçmakta yaşam kaliteleri etkilenmektedir. İş ve özel hayattan kendilerini soyutlamakta ve mutsuz olmaktadırlar. Kendilerini toplumdan soyutlayarak sosyal faaliyetlere katılmazlar. En kesin ve iyi sonuç almak için ameliyatla klips takımı ve ömür boyu bu problemden kurtulmak pek çok kişinin tercihidir. Eğer sağlık konusunda bir engel yok ise diğer geçici yöntemlerle oyalanmak yerine operasyona karar vermek en iyi tedavi ve hastaneyi bulmak iyi bir tercihtir.

Burak Toprak
ayak terlemesi nedne olur ve nasıl önlenir bunu öğrenmek istiyorum. Açık konuşmak gerkeirse benim ayaklarım hem kışın hem yazın terliyor ve nedenini henüz çözemedim. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Mine Savaş
Benim sıcak havalarda ayaklarım çok terliyor. Ayak terlemesine ne iyi gelir ne önerirsiniz?