X

Ayak nasıl küçülür?

Ayak nasıl küçülür?

Ayak küçültme işi, pek mantıklı değildir. Sağlık açısından da birçok olumsuz yönleri vardır. Doktorlar tarafından da pek uygun görülmez. Ancak özellik ile bayanlar, bu konuda ısrarcı davranmaktadırlar. Taraklı ayak yapısına sahip olan kadınlar, ayaklarının çok iri görünmesinden dolayı rahatsızlık duyarlar. Bunun için ayak törpüleme işlemini yaptırmak isterler. Törpüleme ile ayak topukları bir numara kadar küçülebilmektedir. Daha fazlasını beklemeyin. Uzmanlar tarafından, ayak küçültme operasyonları pek önerilmez. Bir kere sağlıklı değildir, operasyon sonrasında hasta, yürüme güçlüğü çekebilir. Bu durum hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak, hastanın iyileşmesi en az 2 aydır. Bu demek oluyor ki, hasta 2 ay ayağa kalkamayacaktır. Hasta bir hevesle bu operasyonu olmak isterler; ancak operasyon sonrası pişman olan nice hastaya rastlanmıştır.

Ayak doğal olarak nasıl küçülür?

Estetik olarak yapılan ayak küçülmesinin yanı sıra, doğal yöntemlerle de ayak küçültme işlemi yapılabilir. Sizin için eski bir yöntem olarak görünebilir; ama uzmanlar tarafından da kabul görmüş bir yöntemdir. Her zaman kullandığınız ayakkabı numaranızdan 1 numara küçük olan ayakkabı numarası alarak, işe başlayabilirsiniz. Mantıksız görünebilir; ama işe yarayan bir yöntemdir. Küçük yeni ayakkabı da alabilirsiniz ya da yakınlarınızdan, sizin ayak numaranızdan küçük olan ayakkabıyı isteyebilirsiniz. Böylece masraf yapmaktan da kurtulmuş olursunuz. Bu tekniğin sonuç vermesi için uzun yıllar beklemeniz gerekebilir. Çünkü bu yöntemin cevap vermesi için, sabırlı olmanız gerekir. Alacağınız ayakkabının düz taban ayakkabı olmasına dikkat edin. Bu aşamada yüksek topuklu ayakkabı giymek, sizin açınızdan sıkıntılara neden olabilir. Ayakkabı seçimi yaparken, bir başka önemli nokta da seçtiğiniz ayakkabının esnek olmaması gerekir. Günümüzde birçok ayakkabı esnek olarak üretilmektedir. Eğer ayaklarınızı küçültmek istiyorsanız, bu tür esnek ayakkabılardan uzak durmalısınız.

Ayak küçültme zararları

  • Tırnak batması sorunu yaşayabilirsiniz.
  • Dar ayakkabı giydiğiniz için, ayak parmaklarınız birbirine değecek ve zaman ile parmaklarınız tahriş olacaktır.
  • Ayaklarınızda nasırlanma görülebilir. Bu nasırlar hemen geçmez, tedavisi uzun yıllar sürebilir.
  • Tüm gün ayakta duruyorsanız ve bu yöntemi uyguluyorsanız, akşam eve geldiğinizde dayanılmayacak ağrılarınız olur.
  • Dar ayakkabı giydiğinizden dolayı, yürümekte zorluk çekersiniz.

Teknolojinin gelişmesi her alanda kendini göstermiştir. Özellik ile tıp alanındaki gelişmeler de kayda değerdir. Bu gelişmeler sayesinde, insan vücudunda bulunan hasarlı bölgeleri düzeltmek mümkün hale gelmiştir. Uzmanlara kalırsa, bu yöntem çok fazla özendirilmek istenmez. Özellik ile 1 numaradan fazla ayak küçültme işlemi yapılmaz. Çünkü zararlıdır, sinir hücreleri ciddi anlamda zarar görür, ayaklarda şişlikler görülebilir, ayaklarda iltihaplanma görülebilir ve hasta düzgün bir şekilde yürüyemez. Ameliyat en fazla 2 saat sürer; ancak hastanın kendine gelebilmesi aylar alır. Bu durum da hastadan hastaya göre değişiklik gösterebilir.

Nalan Aşkın
Ayaklarım çok büyük olduğu için ayakkabı bulmakta zorluk çekiyorum. Bulduğum ayakkabılarda güzel durmuyor? ayaklarımı küçültmek istiyorum. ayak küçültme ameliyatı var mı?