Ayak detoksu nedir? Faydaları, yapanlar ve yorumlar

Sağlık 30 Aralık 2016 - 11:50:08 Mutlu Blog
Ayak detoksu nedir? Faydaları, yapanlar ve yorumlarAyak detoksu sağlıklı ayaklar için belli periyotlarla yapabileceğiniz faydalı bir uygulamadır. Detoks insan sağlığı için oldukça faydalı bir işlemdir. Bu işlem sayesinde vücutta yaşlanmaya ve hastalığa neden olan zararlı artıkların dışarı atılması sağlanmaktadır. Bu artıklar dışardan etkiler ile oluşabileceği gibi kısmen vücutta da oluşabilir. Bu toksik maddeler serbest radikal olarak adlandırılırlar ve vücut için zararlıdırlar. Bu zararlı maddeler hücre yapılarının bozulmasına neden olurlar. Bu durum sonucunda kanser, erken yaşlanma ve kap hastalıkları gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu toksik maddeler gıdalar, radyasyon ve manyetik alanlar, içecekler, solunum, çevresel faktörler, beslenme, cilt yolu ve stres gibi etkenler nedeniyle oluşmaktadır.

Çağımızda yaygın olarak uygulanan ayak detoksu genel olarak zayıflama ve güzellik amacıyla yapılmaktadır. Toksinler vücutta çeşitli rahatsızlıklara yol açmanın yanında aynı zamanda kilo gibi problemlerin oluşmasına da neden olmaktadır. Sık sık acıkıyor, kilo alıyor ve fazla kilolarınızdan kurtulamıyorsanız bunun nedeni vücudunuzda bulanan toksinler olabilir. Yaygın detoks türlerinden olan bu yöntem ile fazla kilolarınızdan rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu detoks hem vücudunuz için hem de cildiniz için oldukça faydalıdır. Selülit problemi varsa bunu engeller ve bu sorunun ortadan kalkmasını sağlar. Ayaklarınızda biriken toksinler daha çabuk yorulmanıza neden olur. Bu detoks işlemi sayesinde çabuk ve erken yorulma problemi ortadan kalkar.

Ayak detoksu nasıl uygulanır?

Evde çok basit bir şekilde uygulayabileceğiniz bu detoks yöntemi için ihtiyacınız olan malzemeler bir leğen orta sıcaklıkta su, bir avuç kadar kaya tuzu, 1 adet limon, 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağıdır. Detoksu hazırlamak için öncelikle orta sıcaklıktaki suyun içerisine limonu ve diğer malzemeleri katınız. Suya katmış olduğunuz kaya tuzu tamamen eriyene kadar karıştırınız. Tamamen karıştığından emin olduktan sonra ayaklarınızı bu karışımın içerisinde yaklaşık yarım saat bekletiniz. Yarım saat sonunda ayaklarınız karıncalanmalar meydana gelebilir. Bu işlem sonucunda vücudunuzdaki toksinlerin dışarı atmış olacaksınız. İşlem bittiğinde ayağınızdan çıkan zararlı toksin maddeleri görmek için beyaz bir havlu kurulayınız.

Renklerin anlamı nedir?

İşlem sonucunda suda oluşan her rengin bir anlamı vardır. Eğer ki suyun rengi siyah renk ise karaciğer toksin fazlası bulunmaktadır. Beyaz parçacıklar çıktıysa bu enzim düzensizliği ve dengesizliği olduğu anlamına gelir. Siyah parçacıklar ise alerji ve diyabet olduğu anlamına gelir. Suyun rengi turuncu renk ise eklem problemlerinin olduğu anlamına gelir. Kırmızı su kanın pıhtılaşmasında sorun olduğunu gösterir. Yeşil renkteki su ise böbrek rahatsızlıklarının olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle işlem sonucunda oluşan suyun rengi sağlık durumunuzu ortaya koymaktadır.

Kimler yaptırmalıdır?

Uzmanlara göre bu ayak detoksu sağlıklı olmak isteyen herkes tarafından yılda 1 kez yapılmalıdır. Özellikle sigara, alkol tüketen veya sağlığa uygun olmayan ortamlarda çalışan toksin oluşumu ve birikimi fazla olmaktadır. Bu kişilerin yaptırması gerekmektedir. Aynı zamanda sırt ve eklem ağrısı yaşayan kişilerin ve stresli, kaygılı olan kişilerin yaptırması da önerilmektedir.

3 yorum eklenmiş. Ortalama puan: 4.7 (1/5)
Beğendiniz mi?
Lütfen oy verin...
11
7
8
2
3Yorum Yaz:Puanla: Kötü - - İyi

Yorumlar

Evde ayak detoksu yapmak için karışım önerisi :
100 ml kolonya
10 gr salisilik asit
20 gr çinko oksit
20 ml saf laktik asit

İlk defa duydum ayak detoksunu oldukça faydalı olacağını da düşünüyorum. Müsait bir zamanda ben de mutlaka uygulayacağım. Suyun renginde oluşan değişikliklerin de sağlık problemleriniz hakkında bilgi vermesine hakikaten şaşırdım. Belirtildiği gibi senede bir defa mutlaka uygulanmalı bence de

Ayak detoksu nasıl yapılır? Ne sıklıkla yapılmalıdır? Faydaları hakkında bu kadar geniş bilgiye sahip değildim. Bu yazı sayesinde ne kadar faydalı olduğunu öğrendim ve uygulamayı planlıyorum.