X

Avokado yağı fiyatı ve faydaları nedir? Nasıl yapılır?

Avokado yağı fiyatı ve faydaları nedir? Nasıl yapılır?

Her geçen gün popülaritesini arttıran doğal ürünlerden birisi olan avokado yağı özellikle cilt ve saç için en faydalı ürünlerden birisi olarak gösteriliyor.

Avokado yağı nedir? Ne işe yarar?

Günümüzde tropikal meyvelerin tüketimi hızlı bir biçimde artış gösteriyor. Birçok meyve, zayıflama amacıyla diyetlerde tüketilirken yağları da insanlar için çok faydalı olabiliyor. İçerdiği faydalar sebebiyle çok fazla tüketilen hindistan cevizi yağına alternatif olarak avokado yağı da kullanılabiliyor. Hindistan cevizi gibi tropikal meyveler arasında yer alan avokado meyvesinin çeşitli işlemlerden geçmesi ile yağı elde ediliyor. Doğru bir şekilde kullanıldığında cilt ve saç için çok önemli bir ürün haline gelirken vücut için ekstra etkileri de yer alıyor.

Avokado yağı nasıl yapılır? Tarifi nedir?

Avokado, ülkemizde birçok kişinin düzenli olarak kullandığı bir meyve olmadığından kullanımının nasıl olduğu da birçok kişi tarafından bilinmez. Ancak düzenli olarak kullanmaya başlayan kişiler rahatlıkla bu meyveyi tüketebildiği gibi belirli işlemlerden geçirerek yağını da çıkarabilirler. İlk olarak avokadoların çekirdeklerinin çıkarılması ve etinin ayrılması gereklidir. Bunun için 2 kilogram kadar kullanım yeterli olacaktır. Ardından meyveyi küp halinde kestikten sonra blender kullanarak pos şekline getirmek gerekmektedir. Çok küçük parçalara ayrılan avokado tencereye atılarak üzerine krema eklenmektedir. Beraber pişirilen bu ürünler arada bir karıştırılarak son halini alır. Bir tülbendin üzerine konulan bu karışımın elle sıkılarak yağı çıkarılabilmektedir.

Avokado yağının faydaları nelerdir?

Genel olarak cilt üzerindeki olumlu etkileri insanlar tarafından konuşulmaktadır. Bu etkisinin gündemde olmasının sebebi içerisinde yer alan yoğun miktardaki E vitaminidir. Bu vitamin, insanların cildinin daha pürüzsüz hale gelmesini sağlarken kaşıntı ve kızarıklıkların da ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Saçların beslenmesi için özel yağlar kullanan bayanlar için muhteşem ürünlerden birisi olarak gösterilebilir. Saçın üzerinde birkaç damla kullanımının ardından masaj yapılması sayesinde saçın güçlenmesi sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra kepek problemi olan kişilerin bu sorunu atlatması için de yardımcı olabilecek ürünler arasında gösterilmektedir.

Avokado yağı fiyatı ne kadar?

Bu yağı evde üretmek yerine dışarıdan satın almayı düşünen kişiler, 250 ml. avokado yağı için 30 TL ile 40 TL arasında değişen fiyatlar ödemek zorunda olurlar. İnternet sitesi üzerinden bu fiyata alınabilen avokado yağı, marketlerden ya da bu tarz doğal ürünlerin satışlını yapan dükkanlardan da satın alınabilir. Ancak en uygun fiyatlar genel olarak internet sitelerinde yer alır. 1 litrelik şişeleri çok fazla bulunmadığından kişiler küçük miktarlarda almak zorundadır. Klasik şişelerinde satılan bu yağ bazı markalar tarafından sprey şişesi içerisinde de satışa sunulmaktadır. Özellikle saçlarının bakımı için bu ürünleri kullanacak kişilerin sprey şeklinde satın alması daha doğru olacaktır. Dışarıdan hazır olarak satın alınabildiği gibi evde de yapılabilen avokado yağı ile birlikte bayanlar saçlarına ve ciltlerine çok daha iyi bir bakım uygulayacaktır.

Öykü Sam
Avokado yağının cilde kullanımı faydalı olur mu? Fiyatı ne kadar? Saça uygulamak iyi geliyormuş diye duymuştum ama kullananlar var mı? Saça ve cilde uygulamak için nasıl kullanmak gerekiyor? Kullanım şekli nedir?