X

Aşırı terleme neden olur? Nasıl önlenir?

Aşırı terleme neden olur? Nasıl önlenir?

Terleme insan vücudunun ısısını sabit tutmada yardımcı olan fizyolojik bir durumdur. Terin buharlaşması sonucu ısı kaybedilişi söz konusu olur ve vücut ısısının sabitliği sağlanır. İnsan vücudunda ter bezi sayısı 2 ya da 3 milyon kadardır ve en fazla ter bezi avuç içinde bulunur. Terlemeyi arttıran durumlar ise ortam sıcaklığının artması, efor yapılması, aşırı heyecanlanma durumu ve nemli bir ortamda bulunmak. Aşırı terleme durumları birçok hastalığın aynı zamanda habercisi niteliğinde de olabilir. Özellikle böbrek üstü bezlerinde ani bir stres ile, ani şeker düşmesi ile, aşırı kanamalarda, kalp krizinde , sıcak çarpmasında bu durum sık sık yaşanır. Eğer dikkat çekici aşırı terlemeler söz konusu ise mutlaka doktora danışılmalıdır. Terlemelerle birlikte göğüs ağrısı, ateş, hızlı nabız atımı, nefes darlığı ve kilo kaybı da varsa bütün bunlar bir belirtiye işaret olabilmektedir.

Normal terleme nasıl olur?

Bölgesel terlemeler genelde yüz, el, koltuk altı ve ayaklardadır. Bu bölgelerde terlemeler normal olarak değerlendirilir. Mesela el ve ayak terlemeleri genelde çocukluk dönemlerinde başlar. Koltuk altı ise ergenlik dönemi terlemeleridir. Terleme her iki cinste de her mevsimde olur ancak yaz aylarında çok daha belirgin ve fazladır. Bazı bünyelerde 40 yaşlarında bu durum sona erer bazılarında ise hayat boyu devam eder. Üstüne heyecan stres gibi durumlarda bu durum artış gösterebilir. Uykuda terleme olmaz, olduğu takdirde bu bir rahatsızlığın belirtisi olarak adlandırılmalıdır.

Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir?

Aşırı terleme durumları en çok koltuk altları ve avuç içlerini etkiler. Ancak aşırı olduğu durumlarda mutlaka doktor kontrolünde olunması gereklidir. Çünkü aşırı terleme akciğer hastalıkları, virüs enfeksiyonları, şeker hastalığı, kan şekeri düşüklüğü, kanser türleri, menopoz dönemi, tiroit bezlerinin aktif olması gibi sebepler olabilir.

  • Aşırı terlemeyle birlikte nefes darlığı yaşanıyorsa,
  • Aşırı terlemeyle birlikte göğüste ağrı hissediliyorsa,
  • Aşırı terlemeyle birlikte nabızda hızlanma oluşmuşsa
  • Aşırı terlemeyle birlikte yükselen ateş varsa,
  • Aşırı terlemeyle birlikte hızlı kilo verme durumu yaşanıyorsa

Doktor kontrolü şarttır. Aşırı terlemeyi önlemede uzman desteği ile yardım alınabilir. Ağız yoluyla alınan ilaçlar, krem ya da losyonlar, botoks denemeleri ile durum çözüme ulaştırılabilir. Normal şartlarda süre gelen bir terleme söz konusu ise sık sık ılık suyla duş almak, baharatlı acılı yiyeceklerden uzak durmak, günde en az 8 bardak su içmek ve fazla kilolardan kurtulmak yardımcı olacaktır. Ter kokusu her ortamda rahatsız edici bir durum olduğundan sentetik kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Bazı parfümler özellikle koltuk altına sıkıldığında ortaya daha kötü kokular yayılır. Kullanılan ilaçlar da çok fazla ter kokusu meydana getirebilir. Beslenme yetersizlikleri de ter kokusunu fazlalaştıran etkilerdendir. Çok şeker alımı da kötü kokuya sebebiyet verir. Düzenli banyo yapıp hijyene dikkat etmekle kişisel olarak bu durum engellenebilir. Genel olarak aşırı terleme nedenleri olarak kullanılan ilaçlar ve fizyolojik durumlara bağlı gelişen durumlar söz konusu olabilir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi fazla uyarı durumu tetikleyerek aşırı terlemeye sebebiyet verir. Ki bu durumlar arasında obezite, aşırı kilo, menopoz, ateş basması, adet dönemi, ergenlik dönemi, östrojen hormonu, morfin, antidepresanlar, kanser hastalıkları aşırı terlemeye sebeptir.

suzan genç
aşırı terlemenin nedenleri nedir, çözüm yolları nelerdir? bir de terleme için hastanede hangi bölüme yada doktora gitmek gerekir?