X

Aşırı saç dökülmesi sebebi ve tedavisi nedir? Nasıl önlenir?

Aşırı saç dökülmesi sebebi ve tedavisi nedir? Nasıl önlenir?

İnsanların saçları her gün belirli miktarda dökülürken bir anda çok aşırı saç dökülmesinin başlaması durumunda dikkatli olunması ve hemen tedavi için adımların atılması gerekir.

Aşırı saç dökülmesi sebebi nedir?

Bayanlarda ve erkeklerde aşırı saç dökülmesi oldukça sık görülen bir sorundur. Birçok insan, günlük hayatı içerisinde saçlarının döküldüğüne şahit olur. Sürekli olarak masa başında çalışan kişiler masada kopan saçlarını görürken kıyafetlerinin üzerinde de sürekli olarak saçlarının olduğunu görürler. Bu durum oldukça normal karşılanabilir ancak miktarın bir anda artmaya başlaması ciddi bir rahatsızlığın sebebi olarak gösterilebilir. Sürekli olarak saçlarını ve dökülmeleri takip eden kişiler ani olarak saç dökülmesinde yaşanan artışı da fark edebilecektir.

Aşırı saç dökülmesi nedenleri

  • Günümüzde aşırı saç dökülmesi denildiğinde akla üç farklı sebep gelir. Bu sebeplerden ilki kansızlık ya da tıp dilindeki ismiyle anemidir. İnsanlarda yaşanan kansızlık problemleri yeteri kadar kanın saç diplerine ulaşmamasına sebep olur. Bu durumda kişilerin saçları yeteri kadar beslenemez ve çok yüksek oranda kopmalar başlar. Kansızlık problemleri D vitamini eksikliğinden kaynaklanırken özellikle hamile bayanlarda sıklıkla görülebilmektedir. Bu yüzden hızlı saç dökülmeleri görüldüğünde kansızlık teşhisinin koyulması için tedavi yapılabilir.
  • İkinci en büyük sebep ise vücutta yaşanan hormonal değişikliklerdir. Genel olarak bu sebep kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Bayanların aylık döngüleri içerisinde ciddi seviyede hormonal değişiklikler meydana geldiği için ani saç dökülmeleri ortaya çıkabilir. Buna ek olarak menopoz dönemine girmek ya da hamilelik gibi özel dönemler de bayanlarda çok ciddi hormonal değişiklikler anlamına gelmektedir. Bu sebeple bu dönemlerde ani saç dökülmeleri görülebilir.
  • Son olarak insanların beslenmelerinin düzensiz ve sağlıksız olması da ani saç dökülmelerine sebep olacaktır. Normal şartlarda düzenli ve sağlıklı beslenen kişilerin belirli bir süre sağlıksız ürünler yemesi ve gün içerisinde sahip olduğu düzeni kaybetmesi saçlarının dökülmesine sebep olacaktır. Aldıkları besinlerden yeteri kadar vitamin ve mineral alamayan kişiler buna ek olarak çok fazla yağ alırsa bu durum saçlarında kopmaları tetikleyebilir.

Aşırı saç dökülmesinin tedavisi nedir? Nasıl önlenir?

Aşırı saç dökülmesine sebep olan durumlar tedavi edildiğinde saç dökülmesi de sonlanacaktır. Eğer kişilerde kansızlık problemlerinin olduğu ortaya çıkarsa hemen içeriğinde D vitamini olan ve insan vücudunda kırmızı kan hücrelerinin miktarını arttıran besinler tüketilmelidir. Buna ek olarak eğer hormonal bir durum varsa hormonlarda yaşanan dengesizlikler dışarıdan hazır olarak alınan ilaçlar ile geçmektedir. Bunun yanı sıra bu bozukluğa sebep olan dönemin geçmesi de beklenebilir. Son olarak kişilerin beslenme düzenleri tamamen kendilerine bağlı olurken protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenerek yağdan uzak duran kişiler bu sorunu yaşamamaya başlayacaktır. Ancak sürekli hazır gıdalar ve tatlılarla beslenme gibi bir durum varsa bu durumda saç kopmalarının önüne geçmek oldukça zor olur.

Melike Duran
Aşırı saç dökülmesi bayan ve erkeklerde nasıl engellenir nasıl önlenir? Benim saçlaırm çok fazla dökülmüyor ama eşimin aşırı bir dökülmesi var. Daha önce az dökülürdü son zamanlarda arttı. Nedeni ne olabilir? Nasıl engellenir?