X

Aşık olduğumu nasıl anlarım? Aşk mı takıntı mı?

Aşık olduğumu nasıl anlarım? Aşk mı takıntı mı?

Aşk insanın kimyasını etkileyen yoğun sevgi duygularından biridir. Aşkın karşı cinse duyulan yoğun sevgi olması kişinin hayatını etkileyen süreçlerin oluşmasına neden olur. Sevgi hissinin yoğun yaşanması ve bu duyguların tutku, arzu ve istek hissinin de artmasına sebep olur. Aşık olmak kişinin düşüncelerini ve hayat görüşünü etkiler. Aşık olduğunun anlaşılması için kişinin karşı cinse olan davranışlarında değişmesine sebep olur.

Aşık olduğumu nasıl anlarım?

Bir kişiye duyulan özlem ve tutkunun yoğun şekilde olması aşk duygusunu meydana getirir. Bazı kişilerde bu durum takıntı halini alabilmektedir. Aşkın takıntılı hale gelmesi kişinin normal yaşamına devam etmesine engel olur. Aşık olunduğunu anlamak için karşısındaki kişiye karşı hoşgörü ve sevgi ile yaklaşmak, onu gördüğünde heyecanlanmak ve kişinin normalden daha hassas bir yapıya sahip olması ile anlaşılmaktadır.

Aşık olmak nedir? Nasıl olur?

Aşk ortaya çıktığında kişinin her şeye karşı hassaslaşması ve bu süreçte karşı taraftan olumlu yanıt alınması aşkın daha da gelişmesine yardımcı olmaktadır. Sevginin en yoğun hallerinden biri olan aşk duygusu kişinin olaylar karşısında daha yapıcı bir hal almasını sağlar. Normalde siniri olan birinin aşık olduğunda daha sakin kararlar aldığı görülmektedir. Beynin ve kalbin bu yoğun duyguya karşı farklı tepkiler vermesi kişinin günlük hayatını olumlu yönde etkilemektedir. Beyne giden duygu sinyalleri karşı taraftaki kişiye karşı daha anlayışlı ve sevgi ile yaklaşmayı sağlar. Aşık olan birinin mutlu görünmesi ve bu durumun günlük olaylara karşı pozitif bakılmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir aşkta her iki tarafında birbirine hoşgörü ile yaklaşması ilişkinin devam etme sürecinde büyük rol oynar.

Aşk mı takıntı mı nasıl anlarım?

Aşk yoğun duyguların yaşanmasını sağladığı gibi takıntılı bir halde alabilmektedir. Özellikle küçük yaşlarda travma geçiren ve üzücü olaylara karşı farklı tepki veren kişilerde aşk takıntı halini almaktadır. Ağlama nöbetlerinin gelmesi, sürekli merak duygusu ve sürekli olarak karşı tarafa zarar verme düşüncesi takıntı halini alabilmektedir. Düşüncelerin farklı bir yöne yöneltilmemesi ya da devamlı olarak aynı kişi üzerinde yoğunlaşılması takıntının başlangıcını gösterir. Aşk ve takıntılı durum kişinin günlük hayatını etkileyerek sağlıksız ilişkiler kurmasına sebep olur. Bu nedenle aşk ile takıntı halini birbirinden ayırmak zor bir süreç olabilir. Takıntılı bir kişide sürekli aynı kelimelerin kullanılması ve aynı davranışların tekrar etmesi kişinin karşı tarafa karşı edinmiş olduğu durumu işaret eder.

Aşk ve takıntıyı ayıran özellik nedir?

Aşk ve takıntıyı birbirinden en büyük ayıran özellikle aşkta yaşanan duyguların takıntı halinde nefret ve öc alma duygularının oluşmasıdır. İlişkilerde ayrılık sonrası meydana gelen takıntılı durum her kişide farklı tepkilerin oluşmasına neden olabilir. Farklı kişiliklerdeki insanlarda tüm duygular farklı olduğundan ilişki bittiğinde de kişinin karşı tarafa karşı edinmiş olduğu hal ve tavırlar ile ölçülebilmektedir.

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış...