X

Arpa suyu diyeti nedir? Zararları ve yapılışı

Arpa suyu diyeti nedir? Zararları ve yapılışı

Fit ve zayıf bir vücut hayali kuranların uyguladıkları diyetlerden biri de arpa suyu diyetidir. Hem iştahı kesmesi hem de açlık duysunu bastırması ile en çok kullanılan diyetler arasında yer alan arpa suyu diyeti ile kilo vermek isteyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Bununla birlikte bu diyeti tek başına fazla bir mucizevî etki yaratmamakla birlikte, uygulanması halinde beraberinde bazı riskleri taşıyan bir diyet programıdır.

Arpa suyu nasıl hazırlanır?

Yapısal olarak buğdaya benzeyen arpa, sıcak ve kurak iklimlerde yetişen bir tahıl ürünüdür. Beta glukan içeren arpanın kepeğinde ve tohumda ise oldukça fazla oranda lif bulunmaktadır. Bilindiği gibi lifli gıdalar mide dostu olmasıyla birlikte mide tarafından kolaylıkça sindirilebilirler. Bu özelikleri sayesinde vücutta gaz yapmaz ve uzun süre tokluk hissi yaratır. Arpa en çok hayvan yemin de kullanılmaktadır. Bununla birlikte alkol ve gıda sanayisinde de kullanımı oldukça fazladır. Arpanın bünyesinde var olan yağlar ile birlikte tohumları fermente edilerek bira yapımında kullanılmaktadır. B1,B3 ve B6 vitaminlerinin yanı sıra Demir, magnezyum, potasyum, selenyum manganez minerallerini içeren arpa besin değeri oldukça yüksek bir gıda ürünüdür. Arpa suyu elde etmek için arpa tanelerine sıcak su eklenerek çay gibi demlemelidir. Arpa suyu katıksız olarak sert bir tat vereceğinden, bu tadı yumuşatmak için bal veya tarçın kullanılması uygun olacaktır.

Arpa suyu diyeti nedir?

Arpa suyu ile diyet yapanlar genellikle bu diyeti, arpanın lif içeriğinin fazla olması ve uzun süreli yokluk hissi yaratmasından dolayı tercih etmektedirler. Arpa suyunu metabolizmayı hızlandırıcı özelliği de arpa suyu diyeti yapanlar için bir önemli bir etkidir. Bu diyette günlük olarak 6 bardak arpa suyu tüketilmesi kilo vermede başarılı sonuçlara ulaştırabilir. Diyetin uzun sürmesi, yan etkileri de göz önüne alırsak oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden arpa suyu diyeti kısa süreli olmalıdır. Karaciğer ve böbreklere faydalı olan arpa suyu, diğer vücut fonksiyonlarına ise olumsuz etki yapabilir.

Arpa suyu tarifi

Arpa suyu diyeti tarifi şu şekildedir:

Tarif:

  • 1 yemek kaşığı arpayı çay demeler gibi 2 bardak suya ekleyip kaynatın. Ardından suyunu süzün ve soğuyunca da için.

Tarif:

  • Arpa suyu sert bir tat verdiğinde, bir tencere içerisine 5 su bardağı su, 1 su bardağı arpa, 1 çubuk tarçın, 6 – 7 parça zencefil koyarak kaynatın. 20-25 dakika kaynayan bu suyu süzün ve içerinse bal ile limon sıkarak gün boyu tüketin.
Arpa suyu diyetinin zararları

Uzun süreli ve bol miktarda tüketilen arpa suyu diyeti zararları ise;

  • İshal, ödem ve karın ağrısı,
  • Kabızlık,
  • Rektal kanama,
  • Alerji,
  • Çölyak hastalığı,
  • Bağırsakta gaz sancısı

Arpa suyu diyeti kontrollü yapılması gereken bir yöntemdir. Uzun süreli yapımında ciddi zararlara yol açabilir. Bu nedenle uygulamadan önce vücudunuzun bu diyete uygunluğunu anlamak için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

İdil karadeniz
Arpa suyu diyetini son zamanlarda çok sık duyar oldum. Kafama takılan asıl soru gerçekten işe yarayıp yaramaması konusunda. Etkili ve sağlıklı bir zayıflama sağlıyor mu?