X

Arı sokmasının faydaları nelerdir? Ne iyi gelir?

Arı sokmasının faydaları nelerdir? Ne iyi gelir?

Ürettikleri bal sayesinde doğanın mucizesi olan arı soktuğu zaman can yaksa da faydalı olabilen hayvandır.

Arı sokmasının faydaları nelerdir?

Arı sokması hakkında yapılan bir sürü araştırma kapmasında sokmanın getirdiği sıvı zehrin eklem iltihabına iyi geldiği söylenmektedir. Bu konu ile ilgili Brezilya'da bulunan Sao Paulo Üniversitesinde yapılan bir araştırma arının verdiği zehrin zararlı iltihapları kontrol ettiğini ortaya çıkarmıştır. Bahsi geçen zehrin vücuttaki iltihabı düzenlemekte olan hormonları arttıran molekülleri içerdiği kaydedilmiştir. Çoğu uzman arının getirdiği zehrin eklem iltihabının yol açtığı ağrılara çare olması için yeni tedavi teknikleri geliştirildiği belirtilmiştir.

Arı sokması nasıl geçer?

İlk olarak arı iğnesi hijyeni sağlanmış olan cımbızla alınır. Hali hazırda cımbız yok ise sert cisim aracılığıyla iğne çıkarılmaktadır. Arıların çoğu soktuğu alanda iğne bırakmaktadır. Zehir ise iki ila üç dakika içerisinde deriye boşalmaktadır. Hızlı bir şekilde iğne alınır ve bu şekilde acı, şişlik ve kızarıklık giderilmiş olur. Arının soktuğu alanın kurcalanmaması gerekir. Kurcalanması halinde zehir yayılır. Yaranın sabunlu suyla temizlenmesi önemlidir.

Arı sokmasına ne iyi gelir?

  • Arı sokan alanın şişmesinin engellenmesi ve alerjik reaksiyonun önüne geçilmesi için buz kompresi yapılır. Buz uygulamasının direkt bir şekilde değil temiz bir beze sarılması ve bu şekilde uygulanması önerilir. Buz cilde direkt olarak temas ettiği zaman bazı yanıkların ortaya çıkmasına yol açar.
  • İltihaplı yara durumu olduğunda ise sarımsak ve soğan uygulamasına başvurulmaktadır. İltihap söktürme özelliği olan bu besinler arı sokan alandaki zehri alır. Soğanın uygulanması için bir tane soğan ikiye kesilmekte ve iç kısımları yaralı alana sürülmektedir. Diğer uygulamada da sarımsak ezilir ve alana sürülür.
  • Arı sokması yaşanan alana amonyak damlatılabilir ve bu şekilde ağrı azalır. Zehrin alınmasını sağlayan bu uygulamanın doğru şekilde uygulanması gerekir.
  • Bal ilgili bölgeye sürüldüğü zaman zehir alınır ve uyuşturma etkisinden dolayı acı hafifletilir.
  • Karbonatla suyun karıştırılması acıyı azaltmaktadır. Hazırlanan karışım deriye sürülür.
  • Maydanoz kıyılır ve ilgili alana sürülür, bu sayede ağrı hafifler.
  • Zehrin alınmasının sağlayan lavanta yağı, kullanılabilir. Bölgeye bir ile iki damla lavanta yağı damlatılarak sürülür.
Arı soktuğu zaman ne yapılır?

Sabun ve bol su ile yıkanan alan rahatlar. Son derece doğal olan bu uygulamayı sağlamak mantıklıdır. Ağrıyı dindirme özelliği olan sarımsak iyice ezilerek sürülebilir. Zehri yok etme özelliği olan lavanta yağı da bu sorun için kullanılan bir uygulamadır. Arı sokması yaşanan alan kritik bir yer ise tehlikeli sonuçlar oluşabilmektedir. Özellikle kişinin alerjisinin olması sonuçları olumsuz bir noktaya götürür. Sokma karşısında kızarma, şişme ve acı oluşabilmektedir. Bu reaksiyonlar haricinde nadir görülen baş dönmesi, kusma, nefes alma zorluğu ve bulantı gibi etkenler ortaya çıkabilir. Bunların olması halinde hemen doktora gidilmelidir.

Tuba Saraçoğlu
Arı sokmasında yapılacaklar nelerdir? Arının iğnesinin zehirleme durumu var mı? Aslında birçok kişi arı sokmasının vücut için faydalı olduğunu söylüyor. Böyle bir surumla karşılaştığımız zaman ne yapmalıyız?