X

Alkali diyet nedir? Nasıl yapılır? Yapanlar ve zayıflayanlar

Alkali diyet nedir? Nasıl yapılır? Yapanlar ve zayıflayanlar

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizler, uzmanların ortak bir noktada buluştuğu en iyi kilo verme yolu olarak bilinmektedir. Bu süreç içerisinde kişiler, yediklerini ve içtiklerini dikkat ederek kilo vermeye ve sağlıklı bir hayat sürmeye çalışmalıdırlar. Yağ yakıcı ve tokluk hissi yaratan besinlerin tüketilmesi de aynı şekilde uzmanların önerileri arasında yer alır. Bu doğrultuda son yılların gözde diyetlerinden biri olan alkali diyeti de kişiler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Alkali diyet nedir?

Alkali gıdaların başında alkali su gelmektedir. Alkali diyeti boyunca kişilerin, gün boyunca 1 yemek kaşığı İngiliz karbonatı eklenmiş 2 L su tüketmeleri gerekir. Alkali su tek başına yeterli olamayacağından, alkali besinler de diyet boyunca alınması gerekir. Diyet listesi oluşturmuş ve buna uymaya çalışan kişilerin en çok şikayet ettikleri şey ise aç kalmalarıdır. Ancak doğanın bizlere sunmuş olduğu oldukça sağlıklı ve tok tutma özelliği olan besinlerin sayısı da bir hayli fazladır. Özellikle yumurta diyet yapanların en büyük dostudur. Yumurta ile birlikte kırmızı et tüketilmesi ve lif içeriği zengin meyvelerin tüketilmesi açlık problemi yaratmayacaktır. Bunlarla birlikte uzmanların önerdikleri alkali besinler ve alkali sular da kişinin sağlıklı bir şekilde zayıflamasına olanak sağlar. Vücuda giren asidik içer ekili besinler, kişinin daha çabuk kilo almasına ve yağ bağlamasına neden olmaktadır. Alkali diyeti yapan bir kişi, bu özelliklerdeki besinlerin vücuda girmemesini sağlarken hem de alkali içerikli besinlere yoğunlaşarak daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayacaktır.

Zayıflatır mı?

Kişilerin diyet boyunca yememesi gereken yiyecekler ve içeceklerin lezzeti göz önüne alındığında, kişinin diyete başlaması oldukça zordur. Fakat istenilen kiloya ve sağlıklı yaşama ulaşabilmek adına diyet ilk ve gerekli şarttır. Bu bağlamda alkali diyeti en az 1 ay boyunca düzenli bir şekilde yapılırsa sonuç veren bir diyettir. Bu süreç içerisinde vücuda alınan alkali besinler yağ oranını azaltır ve metabolizmayı da hızlandırır. Ancak kişilerin hemen sonuca ulaşma istekleri ile birlikte akıllara alkali diyet işe yarıyor mu sorusu gelmektedir. Düzenli ve alışkanlık haline getirilerek bu diyeti yapanlar diyet sayesinde 15 kilo verdiklerini bile söylüyorlar. Bu bağlamda diyetin yorumları oldukça olumlu yorumlardan oluşmaktadır.Bu diyete başlamadan önce, bu diyet hakkında ve diyet içeriği hakkında detaylı bilgilere ulaşması gerekir. Diyete başlamadan önce de hem bedenen hem de ruhen kendisini hazırlaması oldukça önemlidir.

Alkali diyet her ne kadar bir diyet programı olarak görülse de aslında kişinin ömür boyu tercih edeceği bir yaşam biçimidir. Uzun süre alışkanlık haline getirilmiş bu diyet ile kişi asidik özellikli besinlerden uzak duracak ve alkali su ile birlikte alkali yiyecekler tüketerek sağlıklı bir yaşama adım atacaktır.

Selin çiftçi
Alkali diyet nasıl uygulanır? Kilo verme konusunda etkisi olur mu? Diyeti yapanlar ne kadar zamanda kilo vermeye başlıyorlar?