X

Alıç sirkesi faydaları ve zararları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Alıç sirkesi faydaları ve zararları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Alıç, herkes tarafından bilinen, çok yaygın bir meyve değildir. Dikenli dalları bulunan ve yaklaşık 10 metreye kadar ulaşan ağaçlarda yetişmektedir. Anadolu'da hemen hemen her bölgede yetiştirilebilmesine rağmen çok yaygınlaşmamıştır. Fakat vücuda yararları oldukça fazladır. Diğer orman meyveleri gibi şeker oranı yüksek bir meyve olması nedeniyle de sirkesi yapılmaktadır. Alıç meyve olarak da sirke olarak da çok bilinen bir şey değildir fakat zamanla daha da bilinir hale getirilmeye çalışılmaktadır. Doğal bitkisel ürünlerle ilgilenen kişiler faydalarını araştırmakta ve her geçen gün halka yaymak için çabalamaktadır. İnsanlar üzerindeki etkileri sayesinde modern tıp literatürüne girmekte ve araştırmalar sayesinde etkisini kanıtlamıştır.

Alıç sirkesi ne işe yarıyor?

Alıç sirkesi daha çok kalp ve dolaşım sistemine faydalıdır. Bunların yanı sıra sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde etkileri vardır. Bu nedenle kalp rahatsızlığı yaşayan insanlarda tercih edilebileceği gibi zayıflamak isteyen insanlar tarafından da kullanılabilir. Bilindiği üzere sirkenin genel itibariyle zayıflatıcı etkisi vardır. Alıç sirkesinin diğer faydaları ise şu şekildedir:

  • Enfeksiyonları giderir.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Kalp kaslarını güçlendirir.
  • Damar sertliğine iyi gelir.
  • Kandaki şeker oranını düzenler.
  • Antioksidan etkisi vardır.
  • Dolaşım sistemini düzenler.

Bu denli faydası olan bir meyvenin bilinmemesi insanlar için bir kayıptır. Bu nedenle alıç meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra sirkesi de yaygın hale getirilmelidir. Fakat alıç sirkesi diğer sirkeler gibi yanlış kullanımlarında zarara sebep olabilmektedir. Sirke asit açısından zenginleştirilmiş bir sıvıdır bu nedenle kullanırken dikkatli davranmak gerekir. Mide problemi yaşayan kişilerin alıç sirkesini kullanmamalıdır ya da kullanacağı zaman ise sulandırarak olabildiğince asit seviyesini düşürmelidir. Bu durum diğer tüm sirke çeşitlerinde geçerlidir. Sirke sulandırılmadan tüketilmemelidir aksi takdirde vücutta büyük hasarlara sebep olabilir. İçerisinde bulunan asit nedeniyle mide problemi yaşayanlarda önerilmez, asit böbrek hastaları için de zararlı etki edebilmektedir. Sirkenin sulandırılmadan tüketilmesi de mide delinmesine ya da boğazların tahrişine sebep olabilmektedir. Bu nedenle bunlara dikkat edilmelidir bir rahatsızlıktan kurtulalım derken daha kötüsüne rastlamamaya özen gösterilmelidir.

Alıç sirkesi kullanımı

Alıç sirkesi kullanımına olabildiğince dikkat edilmelidir. Çünkü bu sirke diğer türlere benzemez bu nedenle salata ve yemeklerde kullanımı pek önerilmez. Fakat kullanılabilir asit derecesi düşürüldüğü takdirde. Yemeklerde ya da salatalarda kullanılmamakta fakat şifa niyetine kişiler tüketmeyi tercih edebilir. Bu durumda da suyla hafifleştirilerek tüketilebilir. Suyun içine 1 - 2 tatlı kaşığı karıştırılarak tüketilebilir. Bu kullanım günlük olarak yapıldığında faydalı olmaktadır fakat dikkatli davranılması gerekir. Sonuç olarak alıç sirkesi olabildiğince faydalı bir üründür. Özellikle tedavisi zor olan hastalıklarda faydalı olduğu için evlerimizden eksiltmeyeceğimiz ürünlerdendir. Faydaları olduğu kadar zararları da olan bu sirkenin rahatsızlıklar için kullanılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca mümkün olduğunca bir uzman önerisinde kullanılması gerekir.

mine sonnur
alıç sirkesi fiyatları ne kadar? nereden sipariş verebilirim?