X

Alerjik hastalıklar nelerdir? Bitkisel tedavisi nasıl olur? Bulaşıcı mıdır?

Alerjik hastalıklar nelerdir? Bitkisel tedavisi nasıl olur? Bulaşıcı mıdır?

Alerjik hastalıklar, günümüzün en popüler hastalıkları arasında gösterilirken insanların hayatında ciddi zorluklara sebep olmaktadır.

Alerjik hastalıklar nelerdir? Nasıl oluşur?

Vücudumuz, bizlerin hastalıklara karşı koyabilmesi için bir savunma mekanizması geliştirmektedir. Bu aşamada bağışıklık sistemimiz, vücudumuz giren zararlı yabancı maddelere karşı belirli bir düzeyde reaksiyon gösterir. Bu reaksiyonlar sayesinde, zararlı maddelerin vücuda girmesi engellenir ya da vücuda girenler yok edilerek vücuttan uzaklaştırılır. Ancak bazı kişilerde vücut, aslında zararlı olmayan maddelere karşı bu reaksiyonu verirken çok ciddi sorunları ortaya çıkarabilir. Bu durumda da kişilerin alerjik hastalıkları olduğu belirtilmektedir. İnsanlar arasında bulaşıcı olmasa da oldukça tehlikeli bir hastalık olarak gösterilebilir.

Alerjik hastalıkların nedenleri?

  • Vücudun alerjik reaksiyon göstermesi için çok sayıda farklı sebep bulunabilmektedir. Polenler, birçok kişinin alerjik reaksiyon gösterdiği ürünlerden birisidir. İlkbaharın sonlarına doğru birçok çiçek, polenlerini etrafa saçarken bu durum polenlerin farklı yollardan insan vücuduna girmesine sebep olmaktadır. Bu durumda da insanlarda alerjik hastalıklar baş gösterebilir. Özellikle solunum yolları bu polenlerden etkilenirken en kısa sürede müdahale edilmesi gerekebilir.
  • Ev ortamında da çok sayıda farklı alerjik madde bulmak mümkündür. Bunlar arasında ev hayvanlarının yeri oldukça fazladır. Birçok kişi, ev hayvanlarına karşı alerjik reaksiyonlar gösterirken bu hayvanlar ile aynı ortamda bulunmaları çok mümkün olmamaktadır. Bu durum genelde hayvanların sahip oldukları tüylerden kaynaklanırken farklı sebepler de olabilmektedir. Kedi, köpek ya da kuş gibi sıradan ev hayvanlarına karşı alerjik reaksiyon gösteren çok sayıda kişi yer almaktadır.
  • Çeşitli gıdalara karşı alerjik reaksiyon gösterimi de oldukça fazla görülmektedir. Normal şartlarda insanların düzenli olarak tükettikleri bir besine karşı insanların alerjik reaksiyonları olabilir. Bu ürünün tüketilmesi durumunda vücut, farklı reaksiyonlar verebilirken vücudun farklı yerlerinde yaşanan şişlikler en çok görülen belirtileridir. Bu aşamada tüketilen gıdanın değdiği tüm organlarda şişkinlikler meydana gelirse eller ve dilde direkt olarak bu durum gerçekleşecek ve anında müdahale edilmesi gerekecektir.
  • Son olarak insanların çeşitli kimyasal ürünlere karşı alerjisi olabilmektedir. Bu durum, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların insanlar üzerinde beklenenin dışında olumsuz etkiler bırakmasına sebep olabilir.

Alerjik hastalıkların bitkisel tedavisi

Bitkisel ürünler, alerjik reaksiyonların daha düşük düzeylerde olmasını sağlayabilirken tamamen ortadan kaldırılmasında da etkili olabilmektedir. Bu aşamada ısırgan otu vücudun gösterdiği aşırı reaksiyonun giderilmesinde çok etkili olur. Isırgan çayı kullanıldığında sorun direkt olarak ortadan kalkacaktır. Bunun yanı sıra öksürük otu da bu konuda olumlu etkiler göstermektedir. Eğer, alerjik hastalıklar solunum yolları üzerinde etkisini gösteriyorsa karabiber ve acı biber de reaksiyonların ortadan kaldırılmasında son derece fazla tercih edilen bitkisel ürünlerdir. Son olarak, ülkemizde çok popüler olmayan okaliptüs da alerjik reaksiyonların tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Ceylan Umutlu
Alerjik hastalıklara hangi bölüm bakar? Bu tarz hastalıklar bulaşıcı mıdır? Hastanelerde alerjisi olan hastalar ne renk bileklik kullanır? Bu tarz hastalıkların bitkisel tedavisi var mı? Özellikle yaz ayların alerjim çok sık oluyor. Ne yapmam gerekiyor?