X

Akne nedir? Neden olur? Nasıl oluşur?

Akne nedir? Neden olur? Nasıl oluşur?

Akne, her yaştan insanın sorunları arasında yer alan ve oluşumu için birçok neden bulunan sivilcelerdir.

Akne nedir?

Vücudumuzun tamamını kaplayan cildimizde belirli dönemlerde sorunlar ortaya çıkar. Akne oluşumu bu sorunların en sık görülenlerinden birisi olurken cildin üst yapısında yaşanan bozukluklardır. Estetik açıdan sorun yarattığı için bir an önce bu sorundan kurtulmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak herkesin isteğidir. Bunlar, cildin hemen alt kısmında yer alan yağ bezlerinden salgılanan yağların yüzün belirli bölgelerinde birikmesi sorunudur. Genel olarak bu soruna bakteriler sebep olurken bu bakterilerin vücuda gelişini tetikleyen birçok farklı etmen yer alır.

Nasıl oluşur?

Akne neden olur tam olarak bilinmemektedir. Ancak sıklıkla oluştuğu dönemler insanlarda bu sorunun hormonal etmenlerden kaynaklandığını göstermektedir. Bunların oluşumu en fazla ergenlik döneminde görülmektedir. Bu dönemde cinsel hormonların hızlı bir biçimde vücut içerisinde salgılanması ve vücutta birçok değişikliğin gerçekleşmesi bu problemin oluşumunu da tetiklemektedir. Bunların oluşma sebepleri arasında genetik etmenler de sayılabilir. Eğer aile fertlerinde sivilce problemleri varsa genel olarak çocuklarda da ergenlik döneminde sivilce problemleri olmaktadır. Bu aşamada çocukların gelişim süresi içerisinde bu durum için önlemlerin alınması son derece doğrudur. Kendisinde bu problemlerin olduğu kişiler çocuklarının bu sorunları yaşamadan ergenlik dönemini atlatması için özel ürünleri kullanabilirler.

Tedavisi nedir?

Bu sorunun ortadan kaldırılması için dermatologlara başvurmak gerekmektedir. İnsanların kendi çabaları ile sivilceleri bitirmeleri genel olarak mümkün olmaz. Bunun yanı sıra bu şekilde bir yol izlenmesi bu yağ bezelerinin oluştuğu bölgelerde kalıcı izlerin oluşmasına sebep olur. Bu durum büyük bir pişmanlık yaratırken sonrasında uygulanabilecek işlemler oldukça kısıtlıdır. İlk olarak dermatologlar, vücutta sivilce oluşumunun sebeplerini araştırmaya başlarlar. Sivilce oluşumuna sebep olan durumların ortadan kaldırılması bu sorunun ortadan kalkması için en iyi seçeneklerden birisidir. Ancak eğer buna sebep olan etmen hormonlar ise bu hormonların ortadan kaldırılması gibi bir durum da söz konusu olmaz. Bu sefer farklı ilaç tedavileri ile birlikte bu hormonların akne oluşturması muhtemel bölgelere etki etmesi engellenmektedir.

İlaçlar işe yarar mı?

Akne problemlerinin çözülmesinde en etkili yöntemler her zaman ilaç tedavileri olmuştur. Bu aşamada direkt olarak bu yağ bezelerinin oluşumunu engelleme amacıyla üretilen ilaçlar üretilmekte ve düzenli olarak kullanılmaktadır. Bu ilaçların yan etkileri oldukça fazla olurken birçok kişi bu yan etkiler kabul ederek ilaçları düzenli olarak kullanmaktadır. Doktorlar, bu aşamada yan etkilerin en iyi şekilde yönetilmesinde çok büyük bir görev üstlenirler. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin yaşlarına göre ilaçlar seçilir ve reçeteleri yazılır. Bu reçetelerde ilaçların yan etkilerini azaltacak farklı ilaçlar, sabunlar ya da kremler yer alabilmektedir. Bu durumda kişilerin sabırlı bir biçimde bu ürünleri kullanması gereklidir.

Gökhan Göçmen
Akne maskesi sivilcelere iyi gelir mi? Yüzümde sürekli sivilce çıkıyor ve ilaç kullanmak istemiyorum. Doğal yollarla tedavi etmek istiyorum. Yüzüme kendim hazırlayabileceğim bir maske var mı? İzleri geçirmek için ne yapmam gerekiyor?