X

Akciğer temizleyen gıdalar ve kürler nelerdir?

Akciğer temizleyen gıdalar ve kürler nelerdir?

Hava kirliliği ve sigara tüketimi akciğerlerin içerisine zehirli maddelerin dolmasına sebep olurken kullanılacak olan gıdalar ve hazırlanacak olan kürler ile birlikte bu zehirli maddelerin vücuttan atılması mümkün olmaktadır.

Akciğeri temizleyen gıdalar nelerdir?

Akciğerin içerisine çok sayıda zehirli madde girerken bu maddelerin vücuttan atılmasında bitkisel ürünler her zaman fayda gösterebilir. Bu gıdaların ilk sırasında keçiboynuzu yer alır. Özellikle sigara ile akciğerlere giren zehirli maddelerin atılmasında keçiboynuzu çok etkilidir. Buna ek olarak tere de akciğer temizleyen gıdalar arasında yer alır ve zehirli maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Zencefil ve ekinezya üzerinde yapılan araştırmalar bu ürünlerin de zehirli maddelerden kurtulmada doğru adreslerden olduğunu göstermektedir. Son olarak doğal antibiyotik olarak gösterilen sarımsak da bu amaçla kullanılabilen gıdalar arasında gösterilebilmektedir.

Akciğeri temizleyen keçiboynuzu kürü

Bu kürün hazırlanması için 2 bardak suya ve 7 adet keçiboynuzuna ihtiyaç duyulur. Akciğer temizleyen kür hazırlamak için ilk olarak 2 bardak su tencereye atılarak kaynamaya başlaması sağlanır. Bu sürede keçiboynuzlarının da küçük parçalar haline getirilmesi gerekmektedir. Su kaynamaya başladıktan sonra keçiboynuzları suyun içerisine atılır ve 8 dakika kadar beraber kaynatılmaları sağlanır. Sonrasında ocaktan alınarak soğumaya bırakılan bu kür, süzüldükten sonra kullanıma hazır hale gelir. Hazırlanan kürler birkaç kullanım için saklanacaksa cam kaplarda saklanması önemli olmaktadır. 1 ay boyunca düzenli olarak kullanıldığında olumlu sonuçlar ortaya çıkarır.

Akciğer temizleyici tere kürü

15 adet tere yaprağı ve 2 bardak su bu kürün hazırlanması için yeterli olmaktadır. Diğer akciğer temizleyici kürde olduğu gibi ilk olarak 2 bardak suyun kaynatılmak amacıyla tencereye atılması gerekmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine terelerin tamamı atılır ve yalnızca 3 dakika bu şekilde kaynatılması sağlanır. Kaynama aşamasında tereler atıldıktan sonra tencerenin kapağının kapanması gerekir ve önemli bir ayrıntıdır. Süreç tamamlandıktan sonra kür ocaktan alınır ve soğuması beklenmeden süzülür. Süzüldükten sonra soğumaya bırakılan bu kürün yemeklerden 2 saat sonrasında tüketilmesi gerekmektedir. Her gün taze olarak hazırlanan bu kür 5 gün boyunca düzenli olarak kullanılırsa temizlenme başlayacaktır.

Akciğer temizleyici zencefil kürü

Akciğerlerdeki kirlenmeyi sonlandırmak isteyen kişiler toz halde zencefil, zerdeçal ve keçiboynuzunu aktarlardan satın alırlar. Bunun yanı sıra limon, ceviz, hatmi çiçeği ve bala ihtiyaç duyulacaktır. Bu malzemelerin miktarlarını çok abartmamak kaydıyla kullanıcılar ayarlayabilmektedir. Kendi tüketebilecekleri lezzete yaklaştırmaları bu aşamada önem arz etmektedir. Toz malzemelerin birkaç kaşık kullanımı yeterli olurken cevizden 2-3 adet, limonu ise yarım şekilde kullanmak uygun olacaktır. Bu ürünlerin tamamı karıştırıldığında içerisinde bal olduğundan tüketilebilir bir formda olurlar. Bu şekilde düzenli bir biçimde tüketimi son derece önemlidir. Akciğerlerinde farklı sebeplerden dolayı kirlenmeler olan kişilerin hazırlayacakları kürler ile birlikte bunlardan kurtulması mümkün olurken akciğer temizleyen kürlerin düzenli olarak kullanılması gerekir.

Ertuğ Aydoğan
Günde nerdeyse 1 paket sigara içiyorum. Yaklaşık olarak 5 yıldır kullanıyorum aslında bırakmak istiyorum ama olmuyor. Akciğerlerimin bu zararlı etkilerden biraz arınması için temizleyici kürlerden ve gıdalardan yararlanmak istiyorum.