X

Akciğer sönmesi ne demek? Kimlerde görülür?

Akciğer sönmesi ne demek? Kimlerde görülür?

İnsanlar tarafından çok fazla bilinmeyen ancak son dönemde sıklıkla görülemeye başlayan akciğerlerin hava kaçırması durumu akciğer sönmesi olarak isimlendirilmektedir.

Akciğer sönmesi ne demek?

Akciğerler, solunum sisteminde başrolü oynayan organlar olarak gösterilirken bu bölgede yaşanan sorunlar hayati önem taşımaktadır. Birçok farklı hastalık akciğerlerin doğru çalışmasını engellerken akciğer solması da bunlar arasında gösterilebilir. Akciğerlerin tepe noktasında ve bu kısımdaki zarın hemen altında hava kesecikleri bulunur. Bu hava kesecikleri insanlarda doğuştan vardır ve belirli sebeplerden dolayı açılabilir. Bu açılma akciğerlerin yapısında bozulmalara sebep olurken bazı vakalarda ciğerlerin yırtılmasına kadar varan sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu açıklık, tıp alanında "Pnömotoraks" olarak isimlendirilirken halk arasında ciğer sönmesi olarak tanımlanmaktadır.

Akciğer sönmesi kimlerde görülür?

Akciğer sönmesi problemini belirli bir özelliğe sahip olan insan grubuna indirgemek oldukça zordur. Bu hastalığı yaşayan insanlar üzerinde yapılan incelemeler, genç ve ince yapılı insanlarda daha sık görüldüğünü ortaya koymaktadır. Tabi ki genç yaşta olup ince bir fiziki yapıya sahip olan kişilerin tamamının akciğer sönmesi durumu için risk altında olduğunu söylemek doğru olmaz. Bu rahatsızlığı bir defa geçiren kişiler, bunun sonrasında risk altında olan kişiler sınıfına alınabilmektedir. Bazı rahatsızlıklar akciğer sönmesi sorununu tetikleyebildiğinden bu hastalığa sahip olan kişiler de risk altında gösterilebilmektedir. Ancak bu kişiler genelde doktorları tarafından uyarıldığından hastalık ilerlemeden kolaylıkla müdahale edilebilir.

Akciğer sönmesinin belirtileri nelerdir?

Bu hastalığın etkileri insanlarda nefes darlığı ile kendisini göstermeye başlamaktadır. Akciğer sönmesi ilerledikçe insanlarda nefes darlığı şikayetleri daha üst seviyelere çıkmaktadır. Bunlara ek olarak göğüste ağrılar da sıklıkla kendisini gösterir. Bu özelliği sebebiyle birçok kişi kalp rahatsızlıkları ile akciğer sönmesini karıştırmaktadır. Ancak doktorların gerçekleştirdikleri testler ile birlikte akciğer solmasının olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Bu belirtilerin sonrasında öksürük şikayetleri de başlamaktadır. Birçok kişi şiddetli öksürükler sebebiyle doktorlara başvururlar. Çok ileri seviyeye gelen kadar müdahale etmezse kalp atışları artan kişilerde morarmalar ve bayılmalar başlayabilmektedir.

Akciğer sönmesi tedavisi nasıldır?

Bu hastalığa yakalanan kişilerin tedavisinde hafifi yöntemler sonuç vermektedir. İlk olarak kişilerin düzenli olarak konsantre oksijen soluması sağlanabilmektedir. Bu işlem için hastalar bir süre hastanede yatırılabilir. Bunun yanı sıra akciğerlerde biriken serbest hava iğne yardımı ile çekilebilmektedir. Eğer akciğer sönmesi çok ileri seviyedeyse bu havanın çekilmesi için farklı yöntemler de kullanılabilmektedir. Doktorların teşhisleri sonrasında insanlara ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Tüm bu denemeler sonuç vermezse hava birikmesine sebep olan açıklığa cerrahi müdahale edilmesi söz konusu olur ancak bu ihtimal son derece düşüktür. Hastaların büyük bir çoğunluğunda hastalık bu aşamaya gelmeden önce sonlanmaktadır. Akciğer sönmesi olarak bilinen rahatsızlık insanların yaşam kalitesini kısa süre içerisinde düşürebilirken hemen uzman doktorlara ulaşmak ve tedavi olmak gerekmektedir.

Elif Akkaya
Akciğer sönmesi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve bu hastalık kendi kendine geçer mi bilmek istiyorum. Ameliyatı da oluyormuş ama hastalığın ilerleme seviyesine göre mi yapılıyor? Hastanın beslenme konusunda oldukça dikkatli olmasının gerektiğini duymuştum.