X

Akciğer şarbonu belirtileri nedir? Nasıl bulaşır? Tedavisi nasıl yapılır?

Akciğer şarbonu belirtileri nedir? Nasıl bulaşır? Tedavisi nasıl yapılır?

Farklı çeşitleri bulunan şarbon hastalıkları son derece ölümcül olabilirken akciğer şarbonu bunların arasında en ölümcül olanıdır.

Akciğer şarbonu nedir, ne demek?

Şarbon hastalığı, genel olarak insanlara hayvanlardan bulaşan ve ölümle sonuçlanabilen çok ciddi bir hastalıktır. En fazla sığır, koyun, keçi ve deve gibi hayvanlardan insanlara bu hastalık bulaşmaktadır. Bazı devletler, geçim kaynakları tercihleri sebebiyle bu hastalığı tamamen geride bırakırken bazı devletler hala bu hastalık ile büyük bir savaş vermektedir. Hayvanlardan bulaşan bir rahatsızlık olduğundan her yaştan insana rahatlıkla bulaşabilmektedir. 2 gün ile 7 gün arasında değişen sürelerde belirtileri ortaya çıkarken kısa süre içerisinde tedavisine başlamak gerekmektedir. Deri şarbonu, bağırsak şarbonu ve akciğer şarbonu olarak ayrılabilmektedir. Eğer hayvanlardan gelen şarbon akciğerlere yapışır ve burada üremeye başlarsa bu durum akciğer şarbonu olarak isimlendirilmektedir.

Akciğer şarbonunun belirtileri nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri de hangi organı etkilediğine göre farklılık göstermektedir. Genelde bu belirtiler 1 haftaya kadar kendisini göstermeye başlar ve her geçen gün daha şiddetli olarak ortaya çıkar. Akciğer şarbonu rahatsızlığında soğuk algınlığına benzeyen belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu durum insanların hastalığı çok fazla önemsememesine sebep olabilir. Bunun sonucunda da yüksek ateş ve titremeler belirtiler arasında eklenir ve bu aşamada hasta yakınları farklı bir sorun olduğunu anlarlar. Birkaç günün sonunda ağır biçimde solunum güçlüğü çekilirken vücut şoka girmeye başlar. Bunlar hastalığın en son aşamadaki belirtileridir. Bu belirtilerden sonra yüksek oranda hastalar yaşamını yitirmektedir.

Akciğer şarbonu nasıl bulaşır?

Hayvanlardan insanlara geçen bu rahatsızlık direkt olarak hayvanlar ile temasa geçilmesi ile ortaya çıkabildiği gibi dolaylı yoldan da insanlara bulaşabilmektedir. İlk olarak keçi kılı, yün ya da post gibi elemanlardan bu hastalık bulaşabildiğinden insanların bunlardan uzak durması gerekmektedir. Buna ek olarak farklı alanlarda kullanılan hayvan kemiklerinden de bu rahatsızlık bulaşabilir. Belirli alanlara gömülen hayvan leşleri de doğru bir şekilde gömülmemişse orada bu bakteriler üreyerek etrafa yayılmaya başlar. O bölgede zaman geçiren çocuklara rahatlıkla bu bakteriler bulaşabilmektedir. Benzer bir biçimde o topraklar yetiştirilen bitkilerin içerisinde de şarbon riski ortaya çıkabilmektedir.

Akciğer şarbonu tedavisi nasıldır?

Şarbon tedavisinde kişilerin olabilecek en yakın sürede bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Sağlık kuruluşlarında hastaları gören uzman doktorlar genel olarak ilaç tedavisine başlayarak hastanın kurtulmasını amaçlarlar. Bu aşamada antibiyotikler ön planda olurken penisilin bu hastalığın tedavisinde en yaygın kullanılan ürün olmaya devam etmektedir. Eğer kişilerin penisiline karşı alerjisi varsa farklı antibiyotik ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu ilaçların şarbonu tamamen bitirmesi beklenirken akciğer şarbonunda iyileşme ihtimali oldukça düşük olacaktır. Ancak ilaç tedavisinin denenmesinde hiçbir zarar görülmez. Dünya üzerinde çok sayıda insanın ölümüne sebep olabilen akciğer şarbonu tedavisi oldukça zor olan bir hastalık olurken en kısa sürede uzman doktorlar tarafından görülmesi ve müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Hatice Gündüz
Geçenlerde televizyon izlerken bir programda rast geldim bu hastalığa. İlk defa duydum adını. Normal şarbon biliyordum ama bunu duymamıştım. Kafama bazı sorular takıldı. Akciğer şarbonu insandan insana bulaşır mı ve nasıl tespit edilir?