X

Akciğer kanseri son evre belirtileri nelerdir?

Akciğer kanseri son evre belirtileri nelerdir?

Dünya üzerinde birçok kişinin savaş verdiği akciğer kanseri farklı evrelerden oluşurken son evresi, en ölümcül olanı ve şiddetli belirtiler gösteren evresidir.

Akciğer kanseri kaç evreden oluşur?

Sigara tüketimi dünyada oldukça yaygın bir şekilde devam ederken ülkemizde de çok sayıda kişi sigara sebebiyle kaynaklanan akciğer kanseri problemini yaşamaktadır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin tedavi edilebilmesi için ilk olarak hastalığın hangi evrede olduğunun bilinmesi gerekir. Akciğer kanseri, 5 farklı evrede gerçekleşebilir. Bu evreler Evre 1, Evre 2, Evre 3A, Evre 3B ve Evre 4 olarak isimlendirilmektedir. Birçok kaynakta hastalığın tedavi edilebilmesi için erken teşhisin önemi konuşulmaktadır. Hastalığın en son evresi olan Evre 4, belirtilerin en ağır olduğu ve tedavi ihtimalinin en düşük olduğu evredir.

Akciğer kanserinin son evresinin belirtileri

Akciğer kanseri 4.evre seviyesine geldiğine artık her iki akciğer de tamamen kanserli hücreler tarafından sarılmış olacaktır. Buna ek olarak kanser, kalbi çevreleyen sıvıda, karaciğerde ve beyinde görülmeye başlar. Bu durum da belirtilerin artık en üst seviyede olmasına sebep olmaktadır. Bu evredeki belirtiler öksürüklerin son şiddetine ulaşması ve her öksürükte ağızdan kan gelmesi ile başlamaktadır. Sürekli olarak kanlı şekilde öksüren kişiler artık nefes alma yetilerini kaybetmeye başlarlar. Solunum cihazları olmadan bu kişilerin nefes alması oldukça zor olacaktır. Bunun yanı sıra iştah kaybı çok üst seviyede olacağından insanlarda zayıflama önlenemez hale gelir ve kısa sürede büyük kilo kayıpları yaşanmaya başlanır.

Akciğer kanserinde son evre tedavisi nasıl uygulanır?

Kanser tedavisi, kanserin türüne, evresine ve hastanın durumuna göre farklılıklar göstermektedir. İlk olarak cerrahi müdahale ile birlikte kanserli hücreler alınarak kişilerin kanseri yenmesi sağlanabilir. Bunun yanı sıra kemoterapi adı verilen yüksek dozda ilaç tedavisi ile birlikte kanserli hücrelere karşı bir savaş verilmektedir. Ancak kanser son evreye geldiğinde tedavisi çok zordur. Maalesef hastaların büyük bir kısmı hayatını kaybetmektedir. Akciğer kanseri son evresinde kanser artık organların tamamına bulaşmaya başlar. Burada tüm organlardan kanserli hücrelerin ameliyat ile alınması gibi bir durum söz konusu olmaz. Ancak kemoterapi ile bu kanserli hücrelerin ortadan kaldırılması denenebilir. Çok yüksek miktarda ilaç ile tüm organlardaki kanser temizlenebilirken bu durumda da ilaçların yan etkisi sebebiyle hastaları kaybetme durumu ortaya çıkar. Bu sebeple de tedavisi en zor olan evre olmaktadır.

Akciğer kanserinden korunmanın yolları nelerdir?

Hava kirliliği ve sigara akciğer kanserinin en önemli sebepleri olarak gösterilir. Bu sebeple de insanların sigara tüketimini bırakmaları ve hava kirliliği olan ortamlarda yaşantılarına devam etmekten vazgeçmeleri gerekmektedir. Eğer kişilerin korunmasına rağmen kanser onları bulmuşsa erken teşhis ile son aşamaya gelmeden önce tespit edilmesi önemli olacaktır. Dünyada çok sayıda insanın yaşamını kaybetmesine sebep olan akciğer kanseri ülkemizde de çok sayıda can alırken son evreye yaklaşmadan yakalanması gerekmektedir.

Rabia Kırteke
Akciğer kanseri son evresinde hasta ne kadar yaşar ve halüsinasyon görür mü bilen var mı? Bir tanıdığım maalesef son evresinde bu hastalığın farkına vardı. Şuan tedavi görüyor ama ne kadar umut var bilmiyoruz. İyileşme gerçekleşir mi?