X

Akciğer filizlenmesi nedir? Neden olur? Nasıl geçer?

Akciğer filizlenmesi nedir? Neden olur? Nasıl geçer?

Akciğerlerde yabancı maddelerin filizlenmeye başlaması akciğer filizlenmesi olarak isimlendirilirken oldukça nadir gerçekleşen bir durumdur.

Akciğer filizlenmesi nedir, ne demek?

İnsan vücudunda iç organlar karanlık ve kısmen havasız bir ortamda çalışmalarını sürdürmektedir. Küçük yaşlarda okullarında fasulye ya da benzeri ürünleri filizlendirmeyi deneyen kişiler bunun için karanlık ve nemli bir ortam oluşturmayı düşünürler. Vücudun iç kısmı da bu istenen ortama uygundur. Bu doğrultuda insanların akciğerlerine bazı maddeler ulaşması buradaki uygun ortam sebebiyle bunların filizlenmesine sebep olabilmektedir. Akciğerde çeşitli bitkilerin filizlenmeye başlaması da akciğer filizlenmesi olarak isimlendirilir. Bu durumda da kişilerin akciğerinde farklı bitkiler büyümeye başlar. Ancak çok küçük bir miktara ulaştığında dahi büyük şikayetler ortaya çıkacağından kısa süre içerisinde müdahale edilmeye başlanmaktadır.

Akciğer filizlenmesi neden olur?

Akciğerde filizlenmesi olarak isimlendirilen hastalıkta akciğerde farklı bitkilerin yetişmesi söz konusu olmuştur. Bazı vakalarda bezelye yetiştiği görülürken bazılarında direkt olarak köknar ağacı gibi bitkilerin filizlendiği görülmüştür. Bunun için bu maddelerin tohumunun akciğerlere ulaşması gerekir. Bir kişinin akciğerinde bezelye filizlenebilmesi için çiğ bir şekilde bezelyenin tüketilmesi aşamasında yanlışlıkla bu bezelyenin fes borusuna kaçması ve buradan akciğerlere ulaşması gerekir. Eğer nefes borusuna kaçan bezelye öksürük ya da balgam çıkarımı ile dışarı atılmamış ise akciğerde filizlenmeye başlayabilir. Bu rahatsızlığın tek sebebi nefes borusuna kaçan yabancı maddeler olarak gösterilebilir. Tıp alanında bu durum yabancı madde aspirasyonu olarak tanımlanmaktadır.

Akciğer filizlenmesi nasıl geçer?

Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler doktorlarına başvurduklarında hemen ciğerlerinin röntgenleri çekilerek yabancı maddeler tespit edilir. Birçok doktor bu durumla ilk defa karşılaşacakları için bunu kanser ile karıştırma riskleri oldukça fazladır. Ancak yapılan ciddi araştırmalar ile bu yabancı maddeler tespit edilebilir. Eğer çok fazla yayılmamış durumdaysa nefes borusundan sokulan borular ile birlikte bunlar temizlenebilmektedir. Akciğerlere ulaşım içi boş borular ile sağlandıktan sonra boru içerisinde bazı cihazlar geçirilerek tedavi işlemi uygulanmaktadır. Eğer filizlenme çok yayılmış ve cihazlar ile almak çok mümkün olmuyorsa cerrahi yöntemler devreye girerek kişilerin göğüs kafesi açılabilmektedir.

Akciğer filizlenmesi belirtileri nelerdir?

Filizlenme durumunda insanların birçok farklı belirtisi ortaya çıkabilirken bunlar birçok solunum hastalığı ile ortak durumlardır. İlk olarak yoğun bir öksürük ve bunun yanında nefes darlığı problemleri ortaya çıkmaktadır. Bunlara ek olarak sürekli olarak kendisini tekrarlayan bronşit rahatsızlığı ve zatürre şikayetleri gözlemlenmeye başlamaktadır. Akciğer kanseri olan kişilerde de bu şikayetler sıklıkla görüldüğünden doktorların büyük bir kısmı bunu kanser ile karıştırmaktadır. Bu belirtileri gören kişiler hemen doktorlarına ulaştıklarında yapılacak olan testler sonrasında filizlenme sorunu tespit edilebilmektedir. İnsanların tamamının nefes borusuna belirli ürünlerin kaçtığı olmuştur. Akciğer filizlenmesi ismi verilen bu hastalıkta bu kaçan maddeler yaşamaya ciğerlerde devam ettiğinden oldukça tehlikelidir ve kısa süre içerisinde tedavisi gerekli olur.

Gizem Soydan
Bebeklerde akciğer filizlenmesinin nedenleri neler acaba bilen var mı? Son dönemlerde birkaç kere duydum bu konuyu. Akciğerde meydana gelen bu hastalığın bebeklerde oluşmasının nedeni ne ve nasıl engelleyebiliriz?