X

Akciğer enfeksiyonu belirtileri nelerdir? Ne iyi gelir?

Akciğer enfeksiyonu belirtileri nelerdir? Ne iyi gelir?

Akciğerlerdeki hava keseceklerinin iltihaplanması durumu akciğer enfeksiyonu olarak tanımlanmaktadır ve oldukça yaygın görülen bir hastalıktır.

Akciğer enfeksiyonu ne demek?

İnsanların vücutlarına belirli durumlarda mikroorganizmalar giriş yapar. Bu mikroorganizmalardan bazıları iyi huylu olurken bazıları vücut için çok zararlı olabilmektedir. Vücudun içerisine giriş yapan mikroorganizmalar içerisinde akciğerlere yerleşen bakteri ,virüs ya da mantarlar insanlarda akciğerlerin iltihaplanmasına yol açabilir. Bu durumda akciğer enfeksiyonu olarak isimlendirilmektedir. Bu rahatsızlık genelde kış aylarında ortaya çıkarken çok sayıda farklı belirtisi bulunur. Halk arasında çok yaygın görüldüğünden ilaç sektöründe de bu hastalık için son derece fazla ilaç bulunur. Bunlar düzenli olarak kullanıldığı takdirde hastalığın belirtileri ortadan kalkmaya başlar ve hastalar tedavi edilir.

Akciğer enfeksiyonunun sebepleri nelerdir?

Akciğer enfeksiyonuna yakalanan kişilerde çoğu zaman bunun nedeni araştırılmamaktadır. Genel olarak doktorlar hastalara teşhis koyduktan sonra hemen tedavi aşamasına geçer ve hastalığı sonlandırmak ister. Bu konuda araştırmalar yapan uzman kişiler akciğer enfeksiyonuna birçok farklı etmenin neden olabileceğini göstermektedir. Genel olarak kirli hava bunun başlıca sebepleri arasında yer alır. Solunan kirli hava ile beraber rahatlıkla mikroorganizmalar vücuda giriş yapabilmektedir. Bunun yanı sıra sigara kullanımı da hastalığı tetikleyen etmenlerden birisi olarak gösterilir. Eğer işleri sebebiyle kimyasal gazlara maruz kalan kişiler varsa bu kişilerin de akciğerlerinde belirli semptomlar ortaya çıkmaktadır.

Akciğer enfeksiyonuna ne iyi gelir?

Akciğerlerde ortaya çıkan bu rahatsızlığın tedavisi için doktorlara başvurması gereken kişiler, kullanacakları ürünler sayesinde hastalığı daha kısa sürede atlatmayı başarabilirler. Okaliptüs, akciğer iltihaplanması sorununda tedavi aşamasında tercih edilebilecek en iyi destek ürünlerinden birisidir. Buna ek olarak meyan kökü de akciğerde yaşanan iltihaplanmanın ortadan kalkmasında doğru bir adres olacaktır. Akciğerlerin temizlenmesine katkı sağlayan ekinezya, bu mikroorganizmaların vücuttan atılmasında da çok etkili olmaktadır. Buna ek olarak zencefilin düzenli olarak kullanımı süreçte insanları destekleyerek hastalıkları çok daha kısa bir süre içerisinde atlatmalarını sağlamaktadır.

Akciğer enfeksiyonu ameliyatı ve tedavisi nasıl yapılır?

Bu rahatsızlığın tedavisinde antibiyotikler ön planda tutulmaktadır. Mikroorganizmaların sebep olduğu birçok hastalıkta olduğu gibi akciğer enfeksiyonu probleminde de antibiyotikler kısa sürede bölgeye müdahale ederek sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Hastaların ilaç tedavisini kendilerinin uygulaması son derece yanlıştır. Daha öncesinde bu hastalığı geçirdiklerinde verilen ilaçlar dahi doğru bir seçenek olmayabilir. Bu hastalığa sebep olan farklı mikroorganizmalar olduğundan bunlara yapılacak olan müdahalelerde ilaçlar da değişebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı kişilerin doktorlarına gitmesi ve en kısa sürede röntgen çektirmesi gerekir. Bunun sonunda sebebi anlaşılan hastalığa ilaç tedavisi uygulanabilir. Ameliyat, bu aşamada bir tedavi seçeneği olmamaktadır. Çok ağır hastalar yoğun bakım ünitesine alınarak tedavi edilebilmektedir. Birçok kişide ortaya çıkabilen akciğer enfeksiyonu kısa süre içerisinde tedavi edilebilen ancak kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.

Meryem Baş
Akciğer enfeksiyonu oluşumunun sigara ile çok yakın bir bağı var mı öğrenmek istiyorum. Eşim sigarayı bırakalı 5 yıl oldu. Fakat bazı şikayetler nedeniyle doktora gittiğimizde bu rahatsızlığa yakalandığını öğrendik. Önceden sigarayı çok içerdi fakat 5 yıldır ağzına sürmemişti.