X

Ağız kokusuna çözüm yolları nelerdir? Ağız kokusu için ne yapmalı?

Ağız kokusuna çözüm yolları nelerdir? Ağız kokusu için ne yapmalı?

Ağız kokusu problemi, insanların tamamına yakınında farklı dönemde ortaya çıkıyor olsa da bu durum insanları rahatsız eden bir süreçtir.

Ağız kokusuna çözüm

Ağız içerisinde oluşan koku, konuşma ya da nefes alıp verme durumunda ortama yayılıp diğer insanlar tarafından fark edilebilir. Bu durum, kişilerin sosyal açıdan zorlanmasına sebep olabilirken genel olarak diğer insanlar tarafından hoş karşılanmaz. Ancak bunun yanında bu kokunun anlayışla karşılanması gerekir. Ağızda oluşan bu koku, belirli bir hastalığın belirtisi olabileceğinden küçük tedbirler ile ortadan gitmemiş olabilir. Ağız kokusundan kurtulmak için nedeninin bilinmesi de oldukça önemlidir.

Neden olur?

Ağızda oluşan kokular, bazı durumlarda çok kısa bir süre ağızda kalırken bazen devamlı olarak ağızda kalır ve uzaklaştırılamaz. Bunun yanı sıra bazı kişilerde uzaklaştırılmış olsa da her geçen gün yeniden koku problemleri ortaya çıkabilir. İnsanların ağzında oluşan bu kokulara genel olarak bakteriler sebep olmaktadır. Ağzın içinin karanlık ve nemli olması, bakteriler için oldukça uygun bir ortamın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Genel olarak gece boyunca bu ortamın hiç bozulmaması bakterilerin çoğalmasını sağlarken sabah kalkıldığında genelde kokunun olmasının sebebi de budur. Ancak koku, çok yüksek düzeylerde ise bu durumda başka bir rahatsızlık bu koku oluşumunu tetikliyor olabilir. Dişlerde yer alan çürükler, genel olarak bu kötü kokuyu da beraberinde getirmektedir. Çürüklere sebep olan bakteriler, aynı zamanda ağız içerisinde kokunun oluşmasına da sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra sürekli olarak ağızdan nefes almak da hava ile birlikte bazı maddelerin vücuda girmesine ve bunların da koku oluşturmasına sebep olur. Bunlara ek olarak midede yaşanan problemler ve üst solonum yollarında ortaya çıkan iltihaplanmalar da kokunun oluşumuna katkı sağlayacaktır. Karaciğer ve bağırsaklarda yaşanan sorunlar da insanların ağız kokusu problemli yaşamasını sağlamaktadır. Bazı kişilerde dilde oluşan mantarlar bu kokuların kaynağı olurken bu durum gözle rahatlıkla fark edilebilir. Bu sebeplerden herhangi birisi insanlarda sürekli olarak ve yüksek miktarda koku oluşmasına sebep olmaktadır.

Nasıl önlenir?

Ağız kokusu eğer sürekli olarak devam ediyorsa bu durum farklı bir hastalığın sebebidir ve tedavi edilmesi gerekir. Bu durumda insanlar, doktora giderek bu sorunun çözümünü arayabilirler. Bunun dışında arada sırada gerçekleşen ve insanları sosyal açıdan rahatsız eden ağız kokusu nasıl önlenir sorusunun cevabının çözümü sağlanabilir. Gün içerisinde en az 2 defa dişlerin fırçalanması gerekli olurken bu işlemlerde dilin de fırçalanması ya da temizlenmesi kokuya karşı etkili olacaktır. Su tüketimini arttırmak da doğru seçimlerden birisi olurken bunların yanında tarçın, rezene ya da karbonat gibi malzemeler de bu kokunun ortadan kalkmasına yardımcı olan doğal yöntemler olarak gösterilebilir.

Sevim Şimşek
Ağır kokusu için bitkisel çözüm nedir? Bunun nedeni ne olabilir? Hangi doktora gitmek gerekiyor sorunun kaynağının bulunması için? Ağız içinde oluşan kokulara kesin çözüm yaratacak öneriler var mı? Dişlerim sağlıklı ve ağzımda neden koku oluyor anlayamıyorum..