X

Aft nedir, ne demek? Nasıl geçer? Neden olur?

Aft nedir, ne demek? Nasıl geçer? Neden olur?

Aft diye hitap edilen ağız yarası damak, ağız, diş eti, dil ve yanak şeklindeki önemli bölgelerde oluşan hasardır.

Aft nedir, ne demek?

Bireyin yemek yerken zorlanmasına yol açan ve konuşma esnasında acı gibi zorluklara sebep olan hasara aft denir. Toplumda bulunan insanların yüzde yirmi beşinde bu yaralar görülmektedir. Bu yaralar erkeklerde daha az kadınlarda ise daha fazla görülmektedir. Her zaman tek değil çoklu şekilde meydana gelebilir. Aft, ağız bölgesinde meydana gelen yüzeysel ya da derin doku kayıplarına yol açan acılı belirtiler olarak ifade edilmektedir. Meydana gelen bu rahatsızlıklar hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Bu yüzden belirtiler fark edilmeli ve gereken önlemler alınmalıdır. Genel itibari ile önceden oluşan beyaz, kırmızı belirtilerden çıkarak yayılmaktadırlar. Dolayısı ile erken tanı tedavi süreci için önem teşkil etmektedir.

Aft neden olur? Nedenleri nelerdir?

  • Demir ve vitamin eksikliğinin olması aftın nedenleri arasındadır. Folik asit, B3, B12 gibi vitamin eksikleri ağzın içindeki yaraları tetiklemektedir. Bahsedilen vitaminler sinir sistemini desteklemekte, cilt sağlığına fayda sağlamaktadır. Kötü beslenmek vitamin eksikliğinin nedenlerindendir. Bu durum da ağız yaralarına yol açar. Kişinin beslenme tarzına dikkat etmesi ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri düzenli olarak alması gerekmektedir.
  • Fiziksel travmaların olması bu duruma yol açabilir. Kişinin aşırı sıcak besinleri tüketmesi, yanağın ısırılması, protez dişlerin varlığı ve ağızın zarar görmesi çeşitli fiziksel travmalardır.
  • Hormon dengesizlikleri ağız yaralarına neden olarak kişiyi zor duruma sokar. Özellikle bluğ çağındaki kızlarda, kadınların adet dönemlerinde bu probleme rastlanabilmektedir.
  • Asitli gıdalar yaraları tetikleyen faktörlerdendir. Tuzlu gıdalar, sirke, acı içeren besinler, kimyasal gıda türleri, sirke içeren sos türleri, baharatlı yiyecekler yaraları tetikleyen etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketilen yiyeceklerin farkında olarak önlem almak mümkündür.
  • Bazı kişiler çeşitli yiyeceklerden dolayı alerji problemi yaşamaktadır. Alerji yapan gıdalar yaralara neden olur.
  • Stresli olmak, huzursuz ve kaygılı duygular hissetmek ve gergin bir hayat sürmek yaraları meydana getirmektedir.
  • B12, B9 ve B3 gibi vitaminlerin alınmaması yaraları oluşturmaktadır. Ayrıca kalsiyum, demir ve çinko eksikliği de aynı şekilde yara oluşumuna yol açmaktadır.
  • Mineral ve vitamin eksiklikleri, enfeksiyonlar da nedenler arasında bulunmaktadır.

Tedavi yöntemleri nelerdir? Nasıl geçer?

Doktorun önerdiği sprey ya da jellerin kullanılması önerilir. Diş ve ağız bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak tedavi yöntemleridir. Ağızın temiz olması bakterilerin engellenmesini sağlamaktadır. Eğer bölgede ağrı veya sızı var ise buz torbası havluya sarılarak bölgeye yerleştirilebilir. Ağrıların azalması için yoğur ve süt gibi besinlerden fayda sağlanabilir. Yaraların yayılmaması ve uzun süre kalmaması için bir süre tuzlu, baharatlı yiyeceklerin tüketilmesine ara verilebilir. Aft probleminin geçmesi için bölgeye bal sürülebilmektedir.

Nilgün Uysal
Aft neden çıkar? İlacı nedir? Ağzımda beyaz yaralar oluştu ve gerçekten çok acı veriyor. Bunun ilacı nedir? Oluşma nedeni vitamin eksikliği mi yoksa mikrop kapması yüzünden mi? Kaç gün içinde geçmeye başlar acaba?