X

Afrika sardunyası fiyatı ve faydaları nedir? Nerede satılır?

Afrika sardunyası fiyatı ve faydaları nedir? Nerede satılır?

Bilimsel adı, pelargonium sidoides, İngilizce'si ise umckaloabo olan afrika sardunyası, Güney Afrika kökenli şifası dilden dile dolaşan bir bitkidir. Afrika sardunyasının, uzun zamandan beri yardımcı tedavi olarak geleneksel tıp alanında kullanıldığı bilinmektedir.

Afrika sardunyası nasıl kullanılır?

Bu bitkinin bazı hastalıklar için tedavi amaçlı kullanıldığı, bilinen bir gerçektir. Peki kaç gün ve hangi dozlarda kullanmak uygundur? Afrika sardunyası, bronşit, boğaz ağrısı ve anjin için oldukça etkilidir. Yetişkinlerin tedavisi için 30 damla veya 10 - 30 mg'lık tabletlerden yedi gün boyunca günde 3 defa kullanılması gerekir. 7 - 12 yaş arasında olan çocukların tedavisi için ise, günde 3 defa 20 damla kullanımı uygundur. 6 yaşından küçük çocukların tedavisi için kullanım şekli ise gün içinde 3 defa 10'ar damla olmak üzere uygulanmalıdır. Bazı araştırmalara göre tabletlerin kullanılması çocuklar üzerinde etkili olmamaktadır. Afrika sardunyasının her ne kadar oldukça faydalı bir bitki olduğu bilinse de, bu bitki, hamile kadınlar, emziren anneler, ağır derecede akciğer ve böbrek rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanılmadan önce doktora başvurulması ve ona göre hareket edilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Faydaları nelerdir?

Afrika sardunyası doğanın şifa dağıttığının bir kanıtıdır. İşte özellikle bağışıklık sistemini uyardığı bilinen afrika sardunyasının faydaları:

  • Bu bitkide bulunan umkaloba özütü, soğuk algınlığı, grip, bronşit, sinüzit, viral enfeksiyonlar ve anjine gayet iyi gelmektedir. Ayrıca burun akıntısı ve farenjit olgularında da oldukça etkilidir.
  • Bakteriyel rahatsızlıklarda faydalıdır. Ayrıca umkaloba özütü, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça etkilidir.
  • Virüslere ve bazı bakterilere karşı antioksidatif özelliklere sahip olduğu söylenebilir. Bunula birlikte, umkaloba özütünün balgam söktürücü özelliği de vardır.
  • Afrika sardunyası bitkisinin kökünden elde edilen bir özüt olan umkalobanın soğuk algınlığı karşısındaki gücü, araştırmalar ve somut deliller ile ortaya koyulmuş bir gerçektir. Uzmanların bildirdiğine göre, soğuk algınlığının başladığı ilk 48 saat içinde afrika sardunyası içeren bitkisel ürünlerin kullanılması durumunda sıkıntılı durumları 1-3 gün arası azaltmaktadır. Uzmanlardan alınan bilgiler, umkaloba sıvı ekstresinin bakterileri ağız mukozasından uzak tutma etkisinin olduğunu anlatmaktadır. Virüsleri öldüren ve çoğalmalarını engelleyen bir maddedir.

Yan etkileri nelerdir?

Bu bitkinin, bağışıklık sisteminin daha fazla çalışmasını sağladığını belirtmiştik. Bağışıklık hastalıkları olarak bilinen multipl skleroz (MS), sistemik luğus eritematoz (SLE) ve romatoid artrit (RA) gibi hastalıklardan birini taşıyan kişinin afrika sardunyası kullanmaması tavsiye edilir. Oral (ağız yolu ile) kullanımı iki hafta veya daha az süre için uygun görülür; ancak daha uzun süre için kullanılması konusunda fazla bilgi bulunmaması sebebi ile uzun süreli kullanımdan kaçınılması tavsiye edilir. Ayrıca bu bitki bazı kişilerin midesine dokunabilir. Bazı kişilerde ise alerjik birtakım reaksiyonlara sebep olmasının mümkün olduğu söylenebilir.

Fiyatı nedir?

Afrika sardunyası kapsül şeklinde 60 kapsül içeren bir şişe olarak yaklaşık 70 liradan satılmaktadır. Damla ve kapsülün içinde olduğu set şeklinde de satın almak mümkündür. İnternet sitelerinden sipariş verilerek veya alternatif tıp üzerine açılmış olan mağazalardan satın alınabilir.

Gonca Boz
Afirka sardunyası ektresi nelere iyi gelir? Damlası var mı nereden alabilirim?