X

Adet sancısına ne iyi gelir? Nasıl geçer?

Adet sancısına ne iyi gelir? Nasıl geçer?

Her kadının hayatında en az her ay bir kere çekmekte olduğu adet sancıları ne yazık ki o dönemlere karşı negatif bir duygu beslemeye yol açıyor. Son derece sancılı geçen bu dönemlerde kadınlar artık neye uğradıklarını şaşırıyor ve bu sancılara çözümler aramaya devam ediyor. Hız kesmeden ve ara vermeden adet sancılarını dindirmek için uğraşmaya devam ederler. Adet sancıları adet döneminden yaklaşık olarak bir hafta öncesinde başlar ve adet dönemi gelene kadar sık sık aralıklarla devam eder. Aynı zamanda adet dönemi başlayınca da devam etmekte olan bu sancıların öncelikle sebebini bilmek gerekiyor. Adet sancıları adet döneminde ovülasyon ve yumurtlamaya yer veren yumurtalıkların kasılması ve uzun süre gevşememesi sonucunda oluşmaktadır. Adet sancılarını geçirmek için uygulanabilen pek çok doğal yöntem mevcuttur. Ancak işe yaramayan doğal yöntemler sonucunda ise ilaç yöntemine başvuru yapılabilir.

Adet sancısını ne keser?

Adet sancılarına iyi gelen durumlardan birincisi bitki çayıdır. Her duruma iyi gelmekte olan bitki çaylarından özellikle de papatya çayı doğal olarak kaynatılıp, demleyip ve süzülerek tüketildiğinde adet sancılarına birebir geliyor. Adet sancılarını hafifletmeye yardımcı oluyor ve kasıklarda o dönemde bir rahatlığa yol açıyor. Sizler de eğer dönem dönem adet sancılarından şikayetçi oluyorsanız, papatya çayı mutlaka başvurmanız gereken ilk yöntemlerden birisidir. Bunun yanı sıra muz tüketimi de adet sancılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Ancak bu dönemde muz tüketimine rastgele değil belli bir miktarda ve zamanlarda yer verilmelidir.

  • Adet dönemi girdiği andan itibaren her gece yatmadan önce bir adet muz yemek adet sancılarını hafifletir.
  • Adet dönemi gelmeden bir hafta önce ılık suyla duş almak ve hatta adet döneminde de ılık suyla sık sık duş almak ağrı ve sancıları azaltmaya yardımcı oluyor.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek ve adet dönemlerinde çay, kahve, neskafe ve kola gibi ait ve kafein içeren içeceklerden de uzak durulması sancıların artmamasına olanak sağlıyor.

Adet sancısı nasıl azaltılır?

Adet sancılarından, denediğiniz pek çok özel ve doğal yönteme rağmen yine de kurtulamıyorsanız, daha somut çözümler denemelisiniz. Örneğin sancılarınızın hafif hafif girmeye başladığını hissettiğiniz andan itibaren sıcak su torbasından destek alabilirsiniz. Sıcak su torbasını eser miktarda ve belli bir zaman aralığı boyunca kasıklarınızın üzerinde ve yumurtalıklarınızın üzerinde gezdirebilirsiniz. Aynı zamanda bir havluyu ısıtarak belinizden karnınıza doğru bağlayabilir ve gece boyunca onunla uyuyabilirsiniz. Böylece kasıklara iletilen ısı sonucunda son derece rahatlık hissedecek ve ağrılarınızdan da kurtuluyor olacaksınız. Adet sancılarını geçiren az miligramlı hafif haplardan da doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Eğer adet ağrılarınızda hiçbir şekilde azalma görülmüyorsa, bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilir ve tedavi desteğiyle sancılardan kurtulabilirsiniz.

Aylin Sarar
Tpack ısı bandı kullananlar var mı? Adet sancısı için oldukça etkili bir ürün olduğunu duydum. Tpack sipariş vermek istiyorum. Regl ağrısı için kesin çözüm olur mu? zararı var mı? Kullanıcı yorumları neler diyor acaba?
aynur boğa
adet sancısına ne iyi gelir? kullanabileceğim reçetesiz bir ilaç var mı?