X

Saç dökülmesi nedenleri, çözümleri ve önlemleri nelerdir?

Saç dökülmesi nedenleri, çözümleri ve önlemleri nelerdir?

Saç dökülmesi, hem erkeklerde hem de bayanlarda görülebilen çok ciddi bir hastalık olurken bu konuda adımların atılması çok önemlidir.

Saç dökülmesi nedir?

Saçlar, insanların görünüşünde çok önemli bir aksesuar olarak gösterilebilir. Saçlarda yapılan değişiklikler direkt olarak görünüşün tamamını etkilediğinden insanlar saçlarının sağlığına ve görünüşüne çok fazla dikkat ederler. Ancak bu aşamada bazı sebepler saçlarda dökülmelerin başlamasına sebep olmaktadır. Araştırmalar, insanların günde 50 ile 100 tel saçının döküldüğünü gösterirken bu sayının üzerine çıkan kişilerde saç dökülmesi probleminin olduğu söylenebilir. Eğer herhangi bir çözüm gerçekleşmezse çok seyrek saçlar ortaya çıkarken bazı durumlarda kellik problemleri de yaşanabilir. Bu sebeple de tedavi olunması çok önemlidir.

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

Bayanlarda ve erkeklerde saçların dökülmesi durumunun kendisini göstermesi farklıdır. Bu durum, bayanların, erkeklere göre saçlarını daha farklı şekilde kullanmaları ve bakmalarından kaynaklanmaktadır. Saçların dökülmesinde farklı şekiller ortaya çıkıyor olsa da sebepleri araştırıldığında çok sayıda ortak sebep sayılabilir. Bayanlarda saç dökülmelerinin en büyük sebebi menopoz dönemine giriştir. Bu dönemden sonra vücut içerisinde yaşanan hormonal değişiklikler bayanlarda saçların dökülmeye başlamasına sebep olur. Özellikle bu dönemde yaşanan stres ya da üzüntü bu sürecin çok daha hızlı bir hale gelmesine sebep olacaktır. Bunlara ek olarak kişilerin beslenme düzenleri de saçlarının sağlığı konusunda çok önemlidir. Eğer dengesiz ve düzensiz bir beslenme şekli belirlenmişse bu durum da saçların dökülmesine sebep olmaktadır. Özellikle ileri yaşlarda diyet yapmaya başlayan bayanlarda saç dökülmeleri sıklıkla görülmektedir. Bunlara ek olarak bazı hastalıklar insanlarda saç dökülmesi sorununa sebep olmaktadır. Kansızlık ya da yüksek ateşli hastalıklar bir dönemden sonra insanlarda saç dökülmelerini tetiklemektedir. Bunların yanı sıra saç hastalıkları olarak isimlendirilen farklı rahatsızlıklar da vardır. Bu hastalıklar da saçların dökülmesine sebep olur.

Saç dökülmesi çözümleri ve önlemleri

Saçların dökülmeye başlaması durumunda kişiler alacakları önlemler ve atacakları adımlar ile birlikte saçların dökülmesi sorununu kesebilmektedir. Buna ek olarak genetik açıdan yatkınlığı olan kişiler belirli önlemler alarak bu önlemleri hayatının bir parçası haline getirirler. Böylece kişilerde oluşması beklenen kellik problemleri de ortaya çıkmaz. İlk olarak kişilerin saça ve saç derisine zarar veren ürünleri hayatlarından çıkarması gerekmektedir. Jöle ve benzeri ürünler bu sınıfa girerken hiç kullanılmaması ya da mecbur kalındığında kullanılması gerekmektedir. Vitamin eksikliği de saçların dökülmesine sebep olacağından B vitamini içeriklerin tüketilmesi çok faydalı olacaktır. Bunların yanı sıra stresten, alkolden ve sigaradan uzak durmak saçların sağlıklı bir şekilde kalması için çok önemlidir.

Eğer, kişiler herhangi bir adım atmamışsa ya da saç dökülmesi sorununa sebep olan durumları hayatlarından çıkaramıyorlarsa saç ekim işlemlerine katılabilirler. Bazı hastanelerde bu hizmet verilirken bu işlem için açılan özel klinikler de bulunmaktadır.

Ahmet Yıldız
Saç dökülmesine çözüm önerileri nelerdir? 30 yaşındayım ve saçlarım aşırı derece dökülüyor. Ne yaparsam engelleyemiyorum. Dökülmeyi engelleyen şampuanlar var mı? Doğal çözümler var mı dökülmeyi engelleyen?