X

Beyaz sirke fiyatı nedir? Turşuda kullanılır mı?

Beyaz sirke fiyatı nedir? Turşuda kullanılır mı?

Sirke sağlık açısından çok fazla tercih edilen bitkisel kaynaklardan biridir. Keskin kokusu ve tadı ile sofralarda yer alan sirke çeşitleri hem hazır olarak hem de evde doğal bir şekilde yapılabilmektedir. Elam ve üzüm sirkesi dışında ayrıca beyaz sirke kullanılmaktadır. Sirkenin salata ve yemekler dışında ayrıca turşu kurarken de kullanılması hazırlanan yiyeceklerin daha kısa sürede hazırlanıp lezzetli olmasını sağlamaktadır.

Beyaz sirke nedir? Nasıl yapılır?

Mısır ve Yunanlıların güzellikten sağlığa, ev işlerinden birçok yerde kullanılan beyaz sirke insan sağlığı için son derece önemlidir. Bu sirke tahıllı alkolün fermentasyon işleminden geçmesi ile elde edilmektedir. Özellikle üretimi sırasında şeker pancarı da tercih edilebilmektedir. Bu sirkenin üretilmesi esnasında tatsız, kokusuz ve aromasız malzeme kullanılmaktadır. Diğer sirkelere oranla keskin bir kokusu bulunmaz.

Beyaz sirkenin nasıl kullanılır?

  • Yemekten sağlığa, güzellikten birçok alanda tercih edilen beyaz sirke yemeklerde turşu yapımında en çok tercih edilen sirkeler arasında yer alır. Özellikle turşu yapılırken gıdaların bozulmasına sebep olan mikroorganizmaların oluşmasına engel olur.
  • Salata ve soslarda kullanıldığında salataların daha lezzetli olmasını sağlar. Et yemeklerinde tercih edilen bu sirke etin sirke içerisinde terbiye edilmesinde kullanılır. Etin çeşnili olmasına yardımcı olan bu sirke çeşitli baharatlar ile karıştırılarak etin tadının daha lezzetli olmasına yardımcı olur.
  • Sebze ve meyve temizliğinde tercih edilen bu sirke özellikle bu gıdalarda bakterilerin giderilmesi için tercih edilmektedir.
  • Ev temizliğinde beyaz sirke kullanılırken özellikle kötü kokuların giderilmesi için tercih edilebilmektedir. Yumurta gibi çok fazla kokusu keskin olan kötü kokuların giderilmesi için kullanılabilmektedir.
  • Temizlik yapılırken banyo, tuvalet ve lavaboların parlatılmasında ve bakterilerin temizlenmesinde kullanılabilir.
  • Yanan ütülerde ütünün altını temizlemek için tercih edilebilir. Özellikle polyester kıyafetlerin ütü altına yapışmış olmasından kaynaklanan lekelerde kullanılabilmektedir.
  • Cilt sağlığında da lekelerin giderilmesi için kullanılabilir. Özellikle akne izlerinde etki gösterdiği bilinmektedir.

Beyaz sirke turşuda kullanılır mı?

Turşu yapımında kullanılan elma ve üzüm sirkesi dışında beyaz sirkenin kullanımı diğer sirkelere göre daha kolay olabilmektedir. Özellikle kokusuz bir sirke olduğu için turşu yaparken sirkenin keskin kokusundan rahatsız olanlar için bu sirke tercih edilebilmektedir. Asit bakımından diğer sirkelere oranla iki kat daha etkin bir sirkedir. Bu sirkenin özellikle gıdaları bozan organizmalara karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Bu yönü ile gıdaların daha uzun süre durması sağlanmaktadır. Turşu kurulurken elma ya da üzüm sirkesinin kullanılması daha yaygındır. Bu sirke ile yapılan turşularda turşu malzemesinin dışında herhangi bir tat ya da koku olmamaktadır. Elma ve üzüm sirkesi ile yapılan turşulardaki o keskin koku ve tat beyaz sirke ile yapılan turşularda olmaz. Bu yüzden sirke sevmeyenler için alternatif olur

Merve Kara
Beyaz sirke nerelerde kullanılır? Neden yapılır? Fiyatları çok pahalı mı? Kullananlar varsa ben de denemek istiyorum. Çok faydalı olduğunu duymuştum bunun için bir denemek istiyorum. Tadı nasıl normal sirke gibi mi?