X

1000 kalorilik diyet listesi nedir? Sağlıklı mı?

1000 kalorilik diyet listesi nedir? Sağlıklı mı?

Diyet yaparken en çok dikkat edilen hususlardan biri de kalori hesabının yapılmasıdır. Herkesin bünyesi ve harcadığı günlük kalori miktarı farklı olduğu için uzman kontrolündeki diyet listelerinde kalori hesabı yapılarak diyet listesi oluşturulmaktadır. Bilinçsiz yapılan ve düşük kalorili diyet listeleri bir süre sonra kişinin çeşitli hastalıkları yaşamasına sebep olabilmektedir.

1000 kalorilik diyet listesi nedir?

Diyet listeleri hazırlanırken en çok dikkat edilen konulardan biri olan kalori hesabı kişinin yaş, cinsiyet ve beslenme alışkanlıklarına göre belirlenmektedir. Kişinin sağlıklı kilo vermesi için diyet listelerine ihtiyaç duyması ve gün içerisinde harcadığı ve vücuda aldığı kalori orantılı bir şekilde olmalıdır. Son zamanlarda çok fazla tercih edilen 1000 kalorilik diyet listesi genel olarak aşırı kilosu olan kişilerde ve kişinin beslenme durumuna göre belirlenmektedir. Besinlerden alınan vitamin ve minerallerin vücutta eksilmesini engelleyecek diyetlerin tercih edilmesi kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Düşük kalorili diyetlerin zararları nelerdir?

Zayıflamak için uygulanan düşük kalorili diyetler uzun süre uygulandığında kişide vitamin ve mineral eksiği dışında ayrıca vücut direncinin düşmesine sebep olur. Kadınlarda ve erkeklerde günlük alınması gereken kalori miktarı farklılık gösterir. Bunun yanı sıra yaş ve günlük aktivitelerde göz önünde tutularak kalori hesabı yapılır ve diyet listesi oluşturulur. Kişinin günlük hayat içerisinde herhangi bir spor ya da aktivite yapmasa bile mutlaka vücuda alması gereken besinler farklılık göstermektedir. Uzman kontrolü altında yapılan düşük kalorili diyetler belli bir süre uygulandıktan sonra mutlaka ara verilmesi gereken diyet listeleridir. Bu sayede kişi sağlıklı kilo vermek için vücuda uygun diyet listesini uygulaması tavsiye edilir.

Kalori ve metabolizma ilişkisi nedir?

Bir kişinin kilo verme sürecinde metabolizma hızı büyük rol oynar. Metabolizması yavaş olan kişilerde genel olarak kilo verme hızı da düşüktür. Bu yüzden kalori bakımından düşük olan diyet listelerini uygulamaktadır. Fakat metabolizmayı hızlandırarak diyet listesinin normal kaloride olması daha sağlıklı kilo vermesine yardımcı olacaktır. Kişinin metabolizma hızı günlük alması gereken kalori miktarını da belirlemektedir. Bu sayede harcadığı ve vücuda alması gereken kaloriyi doğru bir şekilde ayarlayabilen birinin kilo vermesi vücut sağlığı için de son derece önemlidir. Metabolizması yavaş çalışan kişilerde metabolizmayı en iyi şekilde çalıştıracak gıdalar tercih edilmelidir. Boy, kilo, yaş ve cinsiyete göre belirlenen kalori hesabı sayesinde kişi kilo verirken vücut sağlığının da korunmasında etkili olur.

Sağlıklı diyet nasıl yapılır?

Kalorisi düşük diyet listeleri uzun süre uygulandığında kişide halsizlik, uykusuzluk ve bağışıklık sisteminin düşük olmasına neden olacaktır. Besinlerden alınan vitamin ve minerallerin doğru bir şekilde vücuda alınması kişinin daha dirençli bir vücuda sahip olmasına yardımcı olur. Bu yüzden harcanan kaloriye göre günlük alınması gereken kalori miktarı doğru olarak hesaplanır ve uygulanır. Böylece sağlıklı zayıflama gerçekleşir. 1000 kalorilik diyet listesi ise kişinin vücut yapısına göre uygulanır.

Dilan Topuz
1000 kalorilik protein diyeti uygulayanlar var mı? Bu zamana kadar birçok yöntem denedim ama zayıflayamadım. Kilo vermek için günde ne kadar kalori yakmak gerekiyor? 1000 kalorilik diyet sağlıklı zayıflatır mı?